1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. “Öğretmen Açığını Kapatırsak Yeni Mezunlara Haksızlık Olur”
“Öğretmen Açığını Kapatırsak Yeni Mezunlara Haksızlık Olur”

“Öğretmen Açığını Kapatırsak Yeni Mezunlara Haksızlık Olur”

MEB müsteşarı Yusuf Tekin mevcut 109 bin öğretmen açığının kapatılması halinde şu an öğretmen olmak için okuyan öğrencilere haksızlık olacağını belirtti.

A+A-

Öğretmen Performans Değerlendirme Sistemi
MEB müsteşarı Yusuf Tekin EBA canlı yayını ile soruları yanıtladı. Eleştirilere maruz kalan öğretmen performans değerlendirme sisteminde öğretmenlerin notlanması algısının yanlış olduğunu söyledi. Anket soruların bakınca yanlış bir soru görüyorlarsa değiştirmeye hazır olduklarını ifade etti. 

Öğretmenlerin zorunlu hizmeti için kaldırılıp kaldırılmayacağı sorusuna da olumsuz yanıt verdi. Zorunlu hizmetin devam edeceğini, hatta süresini arttırmak istediklerini belirtti. Bu durumun bir ihtiyaç olduğunu aktardı. 

Eğitim sisteminin yapboz tahtasına dönüştüğünü söyleyen, her sene sınav değişikliğini eleştiren kişilerin saygısızlık yaptığını ifade etti. Yeni sistemi getirenlere ve öğretmenlere karşı saygısızca olduğunu belirtti. 

109 Bin Öğretmen Açığı Doldurulmayacak
Öğretmen atamalarının seçim sürecinde sıklıkla gündeme geldiğini belirten Tekin, öğretmen açığının kapatılacağı ya da 100 binlerce atama vaadi verilmesinin gerçekçi olmadığını söyledi. Böyle bir durumun yapılması halinde şu anda öğretmen yetiştiren kurumlara ve öğrencilere haksızlık olacağını söyledi. Eğitim ve diğer kaynak fakültelerde eğitim gören 700 bin öğrenciye saygısızlık olacaktır dedi. Ailelerin, öğrencilerin ve bunlara ders veren eğitimcilere karşı saygısızlık olacağını belirtti. Bu öğrencilere size ihtiyacımız kalmadı, kusura bakmayın demenin mümkün olmadığını aktardı. Tekin’in açıklamalarından anlaşıldığı üzere 100 binin üzerinde öğretmen ataması söz konusu değil.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.