1. HABERLER

  2. MEVZUAT

  3. Öğretmen Atamalarında KPSS Şartı Değiştirildi
Öğretmen Atamalarında KPSS Şartı Değiştirildi

Öğretmen Atamalarında KPSS Şartı Değiştirildi

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle birlikte KPSS puanı geçerlilik süresi değiştirildi. Yayımlanan yönetmelikte bu süre 2 yıldan 1 yıla düşürüldü. Geçerlilik süresinin düşürülmesi öğretmen adayları için bazı durumlarda avantajlı hale dönüşebilecek.

A+A-

7 Kasım tarihli yönetmelikle birlikte öğretmen olmak isteyen adaylar için Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarının geçerlilik süresinde yapılan değişiklik özellikle 2019 puanıyla atanacakları bazı branşları memnun etti. 2019 alan sınavının düşük gelmesiyle birlikte 2018 yılı puanlarının öne geçebilmesi durumu söz konusuydu. Yeni yönetmelikle birlikte bu durum artık olmayacak.

Durum değerlendirmesi

KPSS geçerlilik süresi 2 yıla çıkarılmış ve atama başvurularında bu ikililik ciddi anlamda soruna dönüşmüştü. Sınavın zor olduğu yıllarda puan düşüyor ancak önceki yıl sınav kolaysa adaylar öne geçiyor ve ilk kez sınava girenlere bu durum büyük bir dezavantaj olarak yansıyordu.

2019 KPSS sonuçları açıklandığında geçen yıla oranla öğretmenlik alan bilgisi sınavları puanları daha çok düşürdü. P10 (Eğitim bilimleri ve genel kültür genel yetenek) puanı 84 olan bir aday alan sınavıyla birlikte puanı 75'lere kadar düşebildi. Bu durum da 2018 yılında sınava girenlere büyük avantaj oldu.

2018 puanı ile birçok aday güncellenen branş bazında sıralama ile birlikte 2019 sonucu olan adayların önüne geçmesi muhtemel oldu. Yapılan bu değişiklilikle birlikte yıllara göre dengesizliğin önüne geçilmiş ve her yıl sınav puanının güncellenmesiyle zor yıllarda sınava giren adayların hakkı gözetilmiş olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.