1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmen Olmak İçin Hangi Aşamalardan Geçilir
Öğretmen Olmak İçin Hangi Aşamalardan Geçilir

Öğretmen Olmak İçin Hangi Aşamalardan Geçilir

Ülkemizde öğretmen olarak görev yapmak isteyenlerin eğitim fakültelerinden mezun olarak öğretmenlik diplomasını almaları gerekmektedir.

A+A-

Kamu ve Özel Sektörde İstihdam İmkanı
Ülkemizde genç nüfusun sürekli artması nedeniyle öğretmenlere olan ihtiyaç da artmaktadır. Öğretmenler hem devlet okullarında hem de özel okullarda çalışabilmektedir. Her iki kurum türünde de öğretmen olabilmek için eğitim fakültelerinden mezun olmak ve öğretmenlik diplomasını almak gereklidir. 

Öğretmenlik diplomasını alanlar KPSS sınavına hazırlanmaktadır. İki aşamalı KPSS sınavının ilk aşamasında herkesin çözdüğü genel yetenek ve genel kültür sınavı yer alırken ikinci aşamada ise öğretmenlik alan bilgisi sınavı yapılmaktadır. İki sınavdan birlikte alınan puanlara göre öğretmenlik alımlarına başvuruda bulunulabiliyor. Genel itibariyle her yıl Ocak ve Şubat aylarında 20 bin öğretmen alımı gerçekleştirilmektedir. 

Öğretmen alımına başvuran adaylar puanlarına göre sıralamaya tabi tutulmakta ve ardından da sözlü sınava girmektedirler. Sözlü sınavdan başarılı olanlar ise tercih yaparak atanmaktadır. 

Öğretmen Maaşları 
Öğretmenlerin aylık olarak girmek zorunda oldukları ders sayısı kanunla belirlenmiştir. Bu sayının üzerinde derse giren öğretmenler ek ders ücreti almaktadır. Öğretmen maaşları çıplak haliyle düşük olsa da ek ders ücretleri ile tatmin edici bir seviyede maaş alındığını ifade etmek gerekir. Ayrıca öğretmenliğin oldukça önemli ve kutsal bir meslek olduğunu da göz önünde bulunduracak olursak kariyer planlamasına dahil edilebilecek seçeneklerden birisi olduğunu ifade edebiliriz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler