Öğretmenler 1 Haziran Görevleri Başına Gidecek mi?

Öğretmenler 1 Haziran Görevleri Başına Gidecek mi?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan önlemler dahlinde ar verilen 2020 eğitim öğretim döneminin sona ereceği tarih açıklandı. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren okullara gitmesi gündeme gelen öğretmenler görev başına gidecek mi? İşte detaylar…

Dünyayı etkisi altına alan Covid 19 (Koronavirüs) salgını dahilinde erken dönem tedbirlerini hızlı bir şekilde alan ve içinde bulunduğumuz ay itibari ile normalleşme sürecine başlama kararı alan Türkiye genelinde öğretmenlerin de göreve başlayıp başlamayacağı konusu gündeme geldi.

Öğretmenler 1 Haziran’da Göreve Başlayacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) henüz konu ile ilgili herhangi bir fikir beyan etmediği ve resmi bir açıklama yapmadığı halde basında yer alan haberlere göre 1 Haziran 2020 tarihinde öğretmenlerin okullara çağrılması söz konusu olabilir.

Bu iddiaların sebebi; uzaktan eğitim sürecinde olan öğrencilerin 19 Haziran 2020 itibari ile uzaktan eğitimlerini tamamlayacağı ve tatile çıkacağı bilgisinin kesinleşmesi ile gündeme geldi. Daha önceki uygulamalara göre öğretmenlerin de 2 ay aralıksız tatil imkanı bulunurken; bu tatil sürecinin ne zaman başlayacağı bilinmemekle beraber; öğrencilerin tatil süreçlerinde öğretmenlerin çalışamaz ibaresi ile herhangi bir mevzuat kararlarının bulunmaması işaret ediliyor.

27 Mayıs 2020’de Öğretmenler Okula Çağrıldı

Ülke içerisinde eğitimine ara veren bir okulun yönetici kadrosu; kamu personellerinin 27 Mayıs 2020 tarihinden itibaren normalleşme sürecine dahil edilmesini referans vererek; 27 Mayıs 2020 tarihinde öğretmenleri okula görev başına davet etti.

Bu davetin hukuki zeminin geçersiz olduğu ise son yaşanan gelişmelerde iln edilen mevzuat bilgilerinde yer alan ifadelerce kanıtlandı. MEB tarafından yapılan açıklamada öğretmenler için uzaktan eğitim sürecinin 1 Haziran 2020 tarihine kadar uzatıldığı ilan edilmiş ve bu kararın ardından herhangi bir şekilde tarihin beriye alındığı ilan edilmemiştir.

Söz konusu mevzuatın aksine bir karar yayımlanmadığı için hem 27 Mayıs 2020 hem de 1 Haziran 2020 tarihlerinde öğretmenlerin görev başına fiziki olarak okullara gitmesi öngörülmemektedir. Konu ile ilgili resmi açıklamayı MEB Bakanı Ziya Selçuk Ramazan Bayramından sonra yapacak olup; 2020 eğitim öğretim döneminin de bu yıl itibari ile sonuna gelindiği kararı resmileşmiştir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.