Öğretmenler Dışındaki Personelin Mazerete Bağlı Yer Değişikliği

Öğretmenler Dışındaki Personelin Mazerete Bağlı Yer Değişikliği

Öğretmenler dışındaki MEB personelinin mazerete bağlı il içi yer değişikliği belirli bir takvime bağlı kalınmadan yapılacaktır.

Yer Değiştirme Takvimi Nasıl Uygulanır?
MEB’e bağlı olarak görev yapan, Eğitim Öğretim Hizmetleri Sınıfı dışındaki personeller son olarak 30 Nisan 2019’da yer değişikliği yapmıştır. Öğretmenlerin yer değiştirmeleri ise yaz döneminde yapılır. Hizmetli, memur, VHKİ, teknisyen, şef, bilgisayar işletmeni, koruma memuru, santral görevlisi gibi diğer personeller ise bir takvime bağlı kalınmadan atanırlar. Bu yüzden öğretmen dışındaki personelin özür grubu yer değiştirme duyurusu yayınlanmayacaktır. 

Sağlık, aile birliği, engellilik, can güvenliği gibi mazeretlere bağlı olarak yapılacak yer değiştirmeler için DMK hükümleri uygulanır. Yani diğer memurlar nasıl yer değiştirme yapıyorsa, o usul takip edilecektir. 

Öğretmen dışındaki diğer MEB personeli her zaman mazerete bağlı yer değiştirme talep edebilecektir. Bu talepler bakanlık tarafından değerlendirilir. Her yıl Mayıs ayında mazeretin devam ettiği yeniden değerlendirilmelidir. Özür durumu başvuruları valilikler aracılığıyla bakanlığa teslim edilecektir. Bakanlık tarafından bu talepler gündeme alınır ve özür durumu tayini için duyuru yayımlanır. 

Özür tayinleri için belirli bir takvim yoktur. Başvuruların değerlendirilmesinde boş kadrolar da değerlendirilir. Uygun görülen zamanda ilana çıkılır ve yer değiştirme süreci başlatılır. Bu yüzden MEB bünyesindeki diğer personeller her zaman mazeret tayini isteyebilecektir.

Sonuç Olarak
MEB’e bağlı personelin büyük çoğunluğunu öğretmenler oluşturmaktadır. Öğretmenlerin yer değiştirme takvimi için eğitim öğretim dönemi büyük önem arz eder. İşte bu yüzden öğretmenlerin mazeret tayin takvimi bellidir. Her sene okulların kapanması ile yaz döneminde başvurular alınır. Genellikle yaz sonunda, Ağustos ayı gibi başvurular alınır ki diğer kurumların tayin döneminin bitmesi beklenir. Böylece daha çok öğretmenin aile birliği sağlanabilecektir. Yerleştirme sonuçları ise Eylül ayında okullar açılmadan açıklanacaktır. 

MEB’e bağlı diğer personellerin mazeret tayini eğitim dönemi ile doğrudan ilgili değildir. İşte bu yüzden her zaman tayine gitmeleri mümkündür. Mazeret tayini şartlarının sağlandığı anda bakanlığa başvuru yapılır. Bakanlık başvuruları değerlendirerek uygun gördüğü zamanda yer değiştirme takvimini yayınlayacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.