1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Öğretmenler Emeklilik İçin Borçlanma Yapabilir
Öğretmenler Emeklilik İçin Borçlanma Yapabilir

Öğretmenler Emeklilik İçin Borçlanma Yapabilir

652 sayılı KHK hükümleri uyarınca aylıksız izne ayrılan öğretmenler emekliliklerine hizmet süresi eklemek için bu süreleri borçlanabilir.

A+A-

Azami 3 Yıl
Öğretmenlerin eş durumu mazeretleri kabul edilmemesi halinde aylıksız izin verilebilir. Öğretmen istediği yere atanana kadar aylıksız izin kullanabilir. Ancak bu süre 3 yılı geçemez. Bu süre zarfında azami 1 yıl kadar genel sağlık sigortası primleri kurum tarafından ödenir.

En geç 3 yıl sonra göreve başlayan öğretmen emekli olmak istediğinde aylıksız izinde geçen süreleri borçlanabilir. Borçlanma günlük gelirin %32'si esas alınarak hesaplanmaktadır. Borçlanma yapılabilmesi için SGK'ya başvuruda bulunulması şarttır. Ardından SGK tarafından belirlenen borcun 1 ay içersinde ödenmesi gerekmektedir. Bu borç ödenmezse borçlanma olmayacaktır. 

Tanınan bu hak sayesinde öğretmenler eksik kalan günlerini borçlanma ile tamamlayabilecektir. Böylelikle başka bir yerde çalışmalarına gerek kalmayacaktır. Ayrıca borçlanma hesaplanırken 2008 yılından önce ya da sonra işe girmenin önemli bir konu olduğunu da belirtmek gerekir. Dolayısıyla bu konuda SGK birimlerinden doğru bilgi almak son derece önemlidir. Gerek görülmesi halinde hukuki destek alınması da hak kaybına uğramamak için son derece önemlidir. Aksi takdirde yıllar boyunca verilen emeklerin boşa gitmesi söz konusu olacaktır. Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için bilgi edinme dilekçesi vererek SGK'dan net bilgi alınabilir. Böylelikle gerektiği kadar borçlanma yapılabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.