1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öğretmenler Odası ve Sınıflara Kamera Konulamaz!
Öğretmenler Odası ve Sınıflara Kamera Konulamaz!

Öğretmenler Odası ve Sınıflara Kamera Konulamaz!

Okullarda kameralı sistem ders yapılan bölümler, öğretmenler ve yönetici odaları, kütüphane, spor salonu gibi toplu alanlara yerleştirilemez.

A+A-

Güvenlik Amacını Aşar
Okullarda güvenliği sağlamak amacıyla giriş kapılarına, bahçelere veya koridorlara kamera konulması mümkündür. Ancak sınıflar ya da öğretmenler odası gibi kişilerin başka surette görülmesi mümkün olmayan yerlere konulan kameralar güvenlik maksadını aşmaktadır. Bunun yerine kişileri gözetleme amacına yaklaşarak, kişilik haklarını ihlal etmektedir. 

İHAS m. 8 ile özel hayatın gizliliği koruma altına alınmaktadır. Mutlak bir hak olan bu hakka sadece yine aynı sözleşmede sayılan sınırlı hallerde müdahale edilebilir. Bu haller ise ulusal güvenlik, suç işlemesini önleme, kamu düzenini sağlama gibi özel hayattan daha üstün sayılabilecek istisnai durumlar olmalıdır. Bu nedenle özel hayatın devam ettiği alanlara kamera konulamaz. 

Ölçülü Tedbirler
Eğer yukarıda sayılan istisnalar söz konusu ise dahi gerekli tedbir ve kararlar valilik makamı tarafından alınmalıdır. Alınan tedbirlerde de ölçülülük ilkesi esastır. Yani hakka müdahale gerektiren olayı engelleyecek boyutta, orantılı ve sınırlı bir şekilde ihlal yapılmalıdır. 

Sınıf veya öğretmenler odası süreklilik arz eden bir şekilde kullanılan özel alanlardandır. Özel hayat sadece konutta değil, çalışma hayatında da söz konusudur. Bu yüzden çalışan öğretmenin ya da öğrenim gören öğrencinin özel hayatı olan alanlarda kamera bulunması güvenlik amacını aşmaktadır. MEB görüşü de bu doğrultudadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.