1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenler Semineri Başka Bir İlde Tamamlayabilir Mi?
Öğretmenler Semineri Başka Bir İlde Tamamlayabilir Mi?

Öğretmenler Semineri Başka Bir İlde Tamamlayabilir Mi?

Yürürlükte bulunan yönetmeliklere göre öğretmenler seminer programlarının ikinci haftasını istedikleri bir ilde geçirebilir. Yönetmelik Hükümleri...

A+A-

Öğretmenler okul kapandıktan sonra ve okul açılmadan önce 2'şer haftalık seminer programına katılmak zorundadır. Bu programlarla öğretmenlerin kendilerini geliştirmeleri ve eğitim öğretim yılına hazırlık yapmaları sağlanır. Seminer programını düzenleyen ortaöğretim kurumları yönetmeliği ve ilköğretim ve okul öncesi kurumlar yönetmeliği hükümleri uyarınca öğretmenler seminer programının ikinci haftasını diledikleri bir ilde geçirebilir. Bu inisiyatifle verilen bir hak olmayıp yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Dolayısıyla MEB'in bu konuda ayrıca bir duyuru yapmasına gerek yoktur.

Bu sene 24 ile 28 Haziran tarihleri arasında seminer programının ikinci haftası yapılacak. Bu tarihler arasında öğretmenler diledikleri bir okulda seminere katılabilir. Bu sayede öğretmenlerin tatile daha erken gitmelerine olanak sunuluyor. Haziran ayı dışında bir de Eylül ayında seminer programı düzenleniyor. Bu programda da yukarıda belirtmiş olduğumuz kural geçerliliğini korumaktadır.

Seminer programları nedeniyle tatil geç başlasa da Temmuz ve Ağustos aylarında öğretmenler istirahat edeceklerdir. Bu sayede bütün yılın yorgunluğu atılacak ve yeni yıla hazırlıklar yapılacak. Bu süre zarfında ders verilmediği için öğretmenler ek ders ücreti alamayacaktır. Dolayısıyla bir miktar gelir kaybı yaşanması söz konusu olmaktadır. Bunun yerine okullar açılmadan öğretmenlere kırtasiye yardımı yapılmaktadır. Böylelikle gelir kaybı bir nebze dengelenmiş oluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.