1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öğretmenler Yarıyıl ya da Yaz Tatilinde Bedelli Askerlik Yapacak
Öğretmenler Yarıyıl ya da Yaz Tatilinde Bedelli Askerlik Yapacak

Öğretmenler Yarıyıl ya da Yaz Tatilinde Bedelli Askerlik Yapacak

Bedelli askerlik için başvuran öğretmenlerin celp dönemleri yarıyıl tatili ya da yaz atiline denk gelecek şekilde belirlenecek.

A+A-

Öğretmenler Tatilde Askerlik Yapacak
03.08.2018 tarihli ve 30498 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7146 sayılı Kanun gereği bedelli askerlik ayrıntıları belli olmuştu. 01 Ocak 1994 tarihinden önce doğanlar, 21 günlük temel askerlik yapmak ve 15 bin TL ödemek kaydıyla bedelli askerlik yapabilecekler. 

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren bedelli askerlik düzenlemesi kapsamında şimdiye kadar 500 bin başvuru geçildi. Bu düzenlemeden yararlanacak olanlar arasında çok sayıda öğretmen de yer alıyor. 

Eğitim Öğretim Aksamayacak
Eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamaması için sendikalar başvuru yapan öğretmenlerin okullar açılmadan önceki celp dönemlerinde askere alınmasını Milli Savunma Bakanlığı’na yazılı başvuru yaparak istemişti. Ancak okulların açılmasına sayılı günler kaldı ve başvurular alınmaya halen devam ediliyor. Bu yüzden yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyuluyor. 

Milli eğitim bakanlığı tarafından il milli eğitim müdürlüklerine yazı gönderildi. Eğitim öğretim hizmetlerinin aksatılmaması için bedelli askerlik yapacak olan öğretmenlerin bildirilmesi istendi. Öğretmenlerin yarıyıl tatili ya da yaz atilinde yükümlülüklerini yerin getirmeleri için bu kişilerin bildirilmesi istendi.

Bedelli askerlik için başvuru yapan ya da şartları sağlayan ve başvuru yapacak olan öğretmenlerin bilgilerinin bakanlığa gönderilmesi istendi. Böylece yapılan düzenleme ile öğretmenlerin bedelli askerlik celp dönemleri tatillere göre ayarlanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.