Öğretmenlerden Ek Atama Talebi

Öğretmenlerden Ek Atama Talebi

Pandemi ile birlikte ikili öğretime geçilmesi yönünde ki tartışmalar alevlenirken öğretmen adayları 20 binlik et atama talep ediyor.

Atanmamış yüzbinlerce öğretmen bu ülkenin en önemli sorunları ve kanayan yarası olarak görülüyor. Bunun ana nedeni ise gerekli planlama ve programlama yapılmadan gereğinden fazla eğitim fakültesinin açılması oluyor.

Üniversite eğitiminde öğretmen olma heyecanını duyan yüz binlerce Üniversite öğrencisi mezun olduklarında ise acı gerçekle karşılaşıyor. Yıllık ortalama 30 ile 35 bin öğretmen ataması olurken her sene mezun sayısının formasyon alan adaylarla birlikte her sene 100 bin sayısına dayandığı görülüyor.

Bu süreçte eğer gerekli önlemler alınmadığı taktirde önümüzdeki 5 yıl içerisinde 500 bin öğretmen adayının birikeceği ön görülüyor. Bu süreçte öğretmen adayları sosyal medyada 20 bin ek alım konusunda ses getiren bir kampanya başlattıkları görülüyor.

Öğretmen Açığı Ücretli Öğretmenlerle Kapatılmasın İsteği

Öğretmenlerin ek atama taleplerinin altında yatan ana neden ise önümüzde ki dönemde pandemi ile birlikte bazı okullarda ikili öğretime geçilmesinin mecburiyet halini aldığı gerçeği oluyor. Yapılan hesaplamalar ise okullarda ikili eğitime geçilmesi durumunda 40 ile 60 bin oranında ek öğretmen ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Öğretmen adayları bu ek öğretmen ihtiyacının ücretli öğretmenlerle karşılanması yerine en az ek 20 bin öğretmen ataması yapılmasını talep ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz bu konuda resmi bir açıklama yapılmaz iken önümüzde ki süreçte ek atama ile ilgili gelişmelerin olabileceği ifade ediliyor. Özellikle virüsün etkisinin devam etmesi halinde bakanlığın ikili öğretime bazı okullarda geçme çalışmalarının olabileceği kuvvetle muhtemel olarak görülüyor.

Bakanlık Çözüm Arıyor

Sayıları hızla artan atanamayan öğretmenler konusuna çözüm arayan Milli Eğitim Bakanlığı en son formasyon konusunda bazı adımlar atmıştı. Önümüzdeki dönemde eğitim fakültesi sayısı ve öğrenicinin azaltılması ve 5 yıllık plan kapsamında bu eğitim fakültelere öğrenci alınması gibi uygulamaların devreye sokulması planlanıyor.

Fakat eğitim uzmanları 500 bin atanamayan öğretmen sorununun çözülmesinin bu şartlar altında son derece zor ve zaman alabileceği yönünde uyarılarda bulundukları görülüyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.