Öğretmenlere Sınav Başı Ücret Verilecek!

Öğretmenlere Sınav Başı Ücret Verilecek!

Öğretmenlerin sınav ücretlerine düzenleme yapıldı. Sınav zamanı tek gün ücreti alınırken bundan sonra her oturum için ücret alınacak. Kamu personeli olan öğretmenlere sınav ücreti düzenlemesinin detayları.

Kamu personeli öğretmenler sınav ücretine iyileştirme getirildi. Öğretmenlerin sınav ücreti ne kadar? Öğretmene her oturumda sınav ücreti uygulaması mı geldi? Öğretmen sınav ücretinin oturum başı mı alacak? İşte tüm detaylar.

Türkiye genelinde birçok kurum ve kuruluşa öğrenci ya da kamu personeli alımı yapmak için sınavlar düzenlenmektedir. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği ehliyet sınavı ile açıköğretim fakültelerinin düzenlediği sınavlar da sık sık olmaktadır.

Bilindiği üzere bu sınavlarda salon görevlisi, gözetmen ve bina sorumlusu bulunmaktadır. Bu sorumlular sınavı düzenleyen kurumun bütçesinden sınav ücretini payını almaktaydı.

Türk Sen öğretmenlere ödenen sınav ücreti açıklamasında bu durumu izah etmiş oldu. Türk-Sen: “Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sistem sınavlarında aynı gün içerisinde birden fazla sınav oturumu yapılmasına rağmen o gün için bir sınav ücreti ödenmektedir. " ifadelerinde bulundu.

Büyük bir bölümü öğretmenlerden oluşan sınav görevlileri görevlendiği günün ücretini alıyor. Bu da bazen birden fazla oturuma giren öğretmene cazibe gelmiyordu. Danıştay'dan bu konuya güzel bir karar geldi.

Bu kararı mahkemeye veren sendika olumlu yanıt aldı. Oturum sayısı yerine oturum gününün kabul edildiği uygulamaya ilişkin dava Danıştay'ın kararı ile iptal edildi. Böylelikle öğretmenler aynı gün içinde yapılan her bir oturum için ayrı ayrı sınav ücreti ödenmesi kararlaştırıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.