1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlere Zorunlu Ev Ziyareti Görevi Verilemez
Öğretmenlere Zorunlu Ev Ziyareti Görevi Verilemez

Öğretmenlere Zorunlu Ev Ziyareti Görevi Verilemez

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin mesai saatleri dışında veli evlerini ziyaret etmek gibi bir görevlerinin bulunmadığını görüş yazısında belirtti.

A+A-

Gönüllü Olarak Yapılabilir
Mevcut mevzuat hükümlerine göre öğretmenlerin veliler ve öğrenciler ile iletişim halinde bulunması ve gerektiği zaman veli toplantısı düzenlemesi gerekmektedir. Ancak zorunlu olarak ev ziyareti görevi verilmesi söz konusu değildir. Bu konu ile ilgili olarak herhangi bir mevzuat düzenlemesi bulunmamakla birlikte MEB’den gelen bir resmi yazıda böylesi bir görev verilemeyeceği ifade edilmiştir. Dolayısıyla öğretmenler verilen bu zorunlu görevleri kabul etmek durumunda değildir. Kabul etmemeleri halinde ise herhangi bir yaptırım uygulanamayacaktır. 

Öğretmenlere her ne kadar zorunlu olarak ev ziyareti verilemiyor olsa da ders dışında bazı görevlendirmeler verilebilmektedir. Örneğin öğretmenlerin tuttukları nöbetler buna örnek olarak verilebilir. İdari bir görev olan nöbet görevi ders dışında öğretmenlerin yerine getirmeleri gereken görevlerden birisidir. 

Öğretmenlere ders dışında verilecek görevlerin tamamının ilgili mevzuat hükümleri içerisinde yer alması gerekmektedir. Aksi takdirde keyfi bir uygulama söz konusu olacaktır ki bu durumda yargı yoluna başvuru yapılabilir. Öğretmenlere verilecek her türlü idari ceza idare mahkemeleri tarafından iptal edilecektir. Bu konuda sendikaların da birtakım çalışmaları bulunmaktadır. Böylelikle zorunlu görevlendirmelere karşı toplu bir karşılık verme durumu söz konusu olacaktır. Öğretmenlerin mesai saatleri dışındaki zamanları da bu sayede korunmuş olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum