1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Tazminatı Verilmeli
Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Tazminatı Verilmeli

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Tazminatı Verilmeli

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı olarak görev yapan Talip Geylan, mahrumiyet bölgelerinde çalışan öğretmenlere zorunlu hizmet tazminatı verilmesini teklif etti.

A+A-

Sözleşmeli Öğretmenlik Çözüm Değil
Bilindiği üzere mahrumiyet bölgesi olarak adlandırılan bazı yerlerde öğretmenlik yapan kimseler bir süre görev yaptıktan sonra derhal tayinlerini istemektedirler. Bu da mahrumiyet bölgelerinde öğretmen bulundurmayı zorlaştırmaktadır. Her ne kadar devlet tarafından sözleşmeli öğretmenlik düzenlemesi getirilmiş olsa da istenilen başarının elde edilmesi pek de mümkün olmamaktadır. 

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı ise bu sorunun üstesinden gelebilmek için yapılması gerekenin zorunlu hizmet tazminatı verilmesi olduğunu belirtti. bu durumda öğretmenler zor şartlar altında çalışsalar dahi bunun karşılığını aldıkları için çalışmaktan şikayet etmeyecek ve hatta kalıcı olmanın yollarını arayacaklardır.

Talip Geylan tarafından dile getirilen bu teklif birçok defa sunulsa da halen daha kabul edilmemektedir. Bunun yerine sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik usulleri uygulamaya koyulmaktadır. Ancak bu yöntemler de kalıcı çözümler yerine geçici çözümler üretmektedir. Ayrıca öğrencilerin kaliteli bir eğitim almalarını da engellemektedir. İşte tüm bu sorunların üstesinden gelebilmek için ciddi miktarda bir tazminatın öğretmenlere sunulması gerekmektedir. Böylelikle öğretmenler kaçmak için değil kalmak için o bölgelere gidecektir. Zaman içerisinde de bu uygulamanın başarıya erişeceğini ifade etmek gerekir. Geylan bu düzenlemenin biran evvel hayata geçirilmesi için Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da seslenmeyi ihmal etmedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.