1. HABERLER

  2. HABER

  3. Öğretmenlerin Başka İlde Seminere Katılma Sorunu Çözülmeli
Öğretmenlerin Başka İlde Seminere Katılma Sorunu Çözülmeli

Öğretmenlerin Başka İlde Seminere Katılma Sorunu Çözülmeli

Öğretmenlerin mesleki seminerlere başka ilde katılmasına izin çıkmış olsa da uygulamada soru yaşanıyor.

A+A-

Başka İlde Seminere Katılmak Mümkün
Öğretmenler her sene yaz döneminde iki hafta süren seminerlere katılmaktadır. Yasal mevzuat gereği öğretmenler seminer çalışmalarına başka ilde katılabilirler. Hukuki çerçevede buna bir engel yoktur. Öğretmenler kendileri istemesi halinde başka il ya da ilçede seminerlere katılabilir. Bu konuda çalışılan okul, milli eğitim ya da MEB gibi hiçbir kurumun takdir hakkı yoktur. Seminere başka okulda katılmak isteyen öğretmen yasal hakkını kullanacaktır. Zaten bakanlığın uygulaması da bu hükümlerle aynı doğrultudadır. 

Ancak bazı il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri bunun aksine uygulamalar sergilemektedir. Diğer yandan bazı il ve ilçe müdürlükleri de öğretmenlerin istedikleri yerde seminer yapabileceğine ilişkin duyuru yayımlamaktadır. Uygulama birliği olması açısından EB tarafından okullara yazı gönderilmelidir. 

Köy Öğretmenleri De Dahil Olmalı
Özellikle ücra köşelerde, köylerde öğretmenlik yapan kişiler il ve ilçe merkezinde seminere katılmasının önü açılmalıdır. Ulaşım zorlukları ya da ailevi durumlar gözetilerek kolaylık sağlanmalıdır. Öğretmenlerin istediği yerde seminere katılma hakkı olması köy öğretmenlerini de kapsayacaktır. Bunun önündeki engel kaldırılmalıdır. Ailesinin yanına gitmek için 1 yıl bekleyen öğretmenler daha fazla mağdur edilmemelidir. Bu konudaki en iyi tavır MEB tarafından gönderilen yazı ile durumun netleştirilmesidir. Seminerler başlayacağı için en kısa sürede çözüm sunulmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.