1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlerin Kariyer Basamaklarının Ayrılması İçin Kanun
Öğretmenlerin Kariyer Basamaklarının Ayrılması İçin Kanun

Öğretmenlerin Kariyer Basamaklarının Ayrılması İçin Kanun

MHP Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk tarafından verilen kanun teklifi ile öğretmenlik kariyer basamaklarının ayrılması teklif edildi.

A+A-

Uzman Öğretmen ve Başöğretmen Olmak İçin Düzenleme Yapılmalı
MHP Kırıkkale Milletvekili Av. Halil Öztürk 14 Haziran 1973 Tarih ve 1739 Sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nda Değişiklik Yapılması için TBMM’ya kanun teklifi sundu. 

1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 43. maddesi ile 14 Temmuz 1965 tarih ve 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 152. maddesinde değişiklik yapılması istendi. Milli Eğitim Temel Kanununa eklenmesi istenen yedi fıkra ile öğretmenlik mesleğinin kariyer basamaklarının ayrılması esasının kabul edildiği hatırlatıldı. Ancak bu düzenleme halen yapılmamıştır. 

Anayasa Mahkemesi 2003/83 E. ve 2008/107 K. sayılı karar ile düzenlemenin bir kısmı iptal edilmiştir. Görevde yükselme sınavı için aranan çalışma süresi, tezli yüksek lisans mezunu olma, branşlar bazında uzman öğretmen ve başöğretmen sayısının belirlenmesi gibi bir takım düzenlemeler iptal edilmiştir. Ancak bu karardan sonra yasal mevzuatta yeniden düzenleme yapılmamış ve boşluk olmuştur. 

Uzman öğretmen ya da başöğretmen olmak isteyenler için senede bir kez sınav yapılması öngörülmüştür ancak sadece 2005 yılında bir kez sınav yapılmıştır. Sonrasında sınav açılmamıştır. Bu haktan yararlanmak isteyen öğretmenler de mağdur olmaktadır. Kariyer basamaklarında yükselmek isteyen öğretmenlerin mağdur olmaması için gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Benzer Haberler