1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlerin Kırtasiye Yardımı 9 Eylül’den İtibaren Ödenecek
Öğretmenlerin Kırtasiye Yardımı 9 Eylül’den İtibaren Ödenecek

Öğretmenlerin Kırtasiye Yardımı 9 Eylül’den İtibaren Ödenecek

Milli Eğitim Bakanlığı illere gönderdiği resmi yazı ile kırtasiye ödeneğinin 9 Eylül tarihinden itibaren ödenmesini emretti.

A+A-

Yazılımsal Çalışma Tamamlandı
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından il ve ilçe teşkilatlarına resmi yazı gönderilerek kırtasiye yardımının 9 Eylül tarihi itibariyle ödenmesi istendi. Ödemenin yapılması için kullanılan yazılım programları ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geliştiriliyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı da bu konuda bir açıklama yaptı ve gerekli yazılım çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. 6 Eylül tarihi itibariyle kırtasiye yardımı hesaplamaları yapılmaya başlayacak ve sisteme girişi yapılacak. 9 Eylül tarihi itibariyle de ücretler yatırılmaya başlayacak. 

Kırtasiye Masrafları 
Öğretmenlere 1.138 lira civarında bir kırtasiye yardımı ödemesi yapılacak. Hazırlık ödeneği olarak da adlandırılan bu yardım ile öğretmenlerin yıl içerisinde kullanacakları kırtasiye malzemelerini temin etmeleri sağlanmaktadır. Bu kapsamda A4 kağıdı, tahta kalemi, kitap ve defter gibi birtakım ihtiyaçlar bu sayede karşılanabilecektir. Ancak öğretmenler bu tutarın çok daha üzerinde harcamalar yapabilmektedir. Zira zaman zaman öğrencilerin birtakım masrafları dahi öğretmenlerin kendi cebinden çıkmaktadır. Özellikle köy okullarında kırtasiye malzemesi alamayacak derecede fakir olan öğrenciler bulunmaktadır. Bu öğrencilerin bazı ihtiyaçlarını öğretmenler temin edebilmektedir.

3.600 Ek Gösterge
Öğretmenlerin kırtasiye masrafları 9 Eylül itibariyle ödenecek. Ancak öğretmenlerin beklentileri arasında 3.600 ek gösterge düzenlemesi de yer alıyor. Geçtiğimiz yıl vaat edilen bu düzenleme hakkında halen daha bir adım atılmadı. Bunun için Meclis’ten bir düzenleme çıkması gerekiyor. Ancak bu yönde bir iradenin mevcut olduğunu ifade etmek hayli güçtür. Özellikle son dönemde yaşanan ekonomik daralma bu konuda ciddi bir sorunun oluşmasına neden olmaktadır. Çalışan ve emekli olan tüm öğretmenleri yakından etkileyecek olan bu düzenlemenin geçici olarak askıya alındığını ifade edebiliriz. 

Öğretmenlerin yanı sıra polis, hemşire ve diyanet çalışanları da 3.600 ek gösterge konusunda düzenleme bekliyor. Fakat bu konuda bir adım atılmasının kısa vadede mümkün olmayacağı tahmin ediliyor. Bu düzenleme devlete çok ciddi bir yük getirebilecektir. Bu da ekonomik durumun daha da kötüleşmesine neden olabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.