1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlerin Nöbet Görevlerinde Değişiklik Yapıldı
Öğretmenlerin Nöbet Görevlerinde Değişiklik Yapıldı

Öğretmenlerin Nöbet Görevlerinde Değişiklik Yapıldı

Resmi Gazete’de değişiklik ile öğretmenlerin nöbet görevlerini düzenleyen yönetmelikte değişiklikler yayımlandı.

A+A-

Değişiklikler Neler?
5 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazete ile MEB tarafından Ortaöğretim Kurumları yönetmeliğinde yapılan değişiklikler yayımlandı. Değişikliklerde öğretmenin nöbet görevi ile ilgili düzenlenmeler dikkat çekti. 

İlk dersten 15 dakika önce başlayıp, son dersin bitiminden 15 dakika sonra biter yerine ilk dersten 30 dakika önce başlayıp, son dersin bitiminden 30 dakika sonra biter hükmü getirildi. Daha önce bu sürenin 30 dakika kadar çıkartılması inisiyatifi öğretmenler kurulu kararın verilmişti. Yeni düzenleme ile zaten 30 dakikaya çıkarıldı. Bu yüzden öğretmen kuruluna 15 dakikaya kadar kısaltma yetkisi tanınmıştır. Genel olarak nöbet süreleri uzamıştır ancak kısaltma imkanı da vardır. 

Nöbet görevi verilmeyecek olan öğretmenler engelli olanlar ve engelli çocuğu bulunanlar olarak düzenlenmişti. İşte nöbetten muaf olan bu kesime bir de bakmakla yükümlü olduğu engelli birey bulunanlar da eklendi. Böylece öğretmenin isteğe bağlı olarak baktığı engelli bir aile bireyi varsa nöbet tutmayabilecektir.

Nöbetçi öğretmenin görevlerinden biri öğretmeni bulunmayan sınıf düzenini sağlamak ve etüt çalışmasını yapmaktır. Bu düzenleme biraz daha detaylandırılmıştır. Eğer ki nöbetçi öğretmenlerin o saatte dersleri varsa bu görevi nöbetçi müdür yardımcısı üstlenecektir.

Yenilikler Neler?
Yönetmelikte yapılan değişiklikle daha önce yönetmelikte bulunmayan bazı hususlar da düzenlenmiştir. Ortaöğretim kurumlarında çocuk gelişimi ve eğitimi alanındaki uygulama ana sınıflarında görevli olan okul öncesi öğretmenlerine nöbet görevi verilmiştir. İlk dersten 15 dakika önce, son ders bitiminden 15 dakika sonrasına kadar okulda bulunularak nöbet tutulur. Nöbet esnasında okul öncesi öğrencilerinin bulunduğu alanlarda nöbet tutulur. Etkinlik saatleri dışındaki boş zamanlarda da nöbet tutulur.

Normal eğitim yapılan okullarda öğle arasında yapılan nöbet görevi okul müdürü tarafından dönüşümlü olarak düzenlenecektir. Nöbetçi müdür yardımcısı ve öğretmenlerin temel ihtiyaçları düşünülerek nöbet görevi verilecektir. Böylece öğretmenler öğle arasında dinlenme,  yemek yeme gibi zaruri ihtiyaçları için zaman bulabilecektir.

Öğretmenin nöbete ara verdiği zaman diliminde nöbeti müdür yardımcısı devralacaktır. Müdür yardımcıları devreye alınarak öğretmenleirn nöbet görevi bir nebze hafifletilmiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.