Öğretmenlerin Norm Fazlası Durumuna Düşme Tehlikesi Var

Öğretmenlerin Norm Fazlası Durumuna Düşme Tehlikesi Var

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilan edilen ve eğitim öğretimde yenilikleri barındıran sisteme ilişkin, öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşme ihtimalleri gündeme geldi.

Türkiye’de her geçen sene eğitimde ve özellikle temin edilen eğitimden sonra öğrencilerin performansları dikkate alındığında kalitede yaşanan noksanlığın giderilmesi amacı ile yıllardır konuşulan köklü değişim için adım atıldı.

Geçtiğimiz gün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklama ile ilan edilen ve detaylarına dair bilgilerin de bakanlık tarafından sağlandığı sisteme ilişkin yapılan yorumlardan sonra ilerleyen süreçte problem yaşanabilecek noktalar da gündeme gelmeye başladı.

Ders sayılarının azaltılması ve öğrencinin gelecek planlamasına yönelik hedef derslerin temin edilebilmesi için hayata geçirilecek olan sistemde; branş öğretmenlerinin norm fazlası olarak askıda kalabileceği konusu üzerinden tartışmalar başladı.

Konu ile ilgili olarak hem öğretmenlerin talepleri sosyal medyaya yansırken hem de ilgili sendikalar mevcut durum ile ilgili ihtar açıklamalarında bulunmaya başladı.

Yapılan son açıklama, öğretmeni önceleyen bir bakış açısı ile Türk Eğitim Sen tarafından yapıldı. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ın yaptığı açıklamada yer alan ifadelere göre mevcut derslerin azaltılmasının yıllarıdır tartışıldığı, bu olumlu düşüncenin yanlış uygulanması halinde öğretmenlerin norm dışı kalarak mağdur edileceği bilgisine yer verildi.

Genel Başkan Geylan’ın açıklamasına göre; Yeni Sistemin İmam Hatiplerde nasıl uygulanacağı sorusunun da netlik kazanmaması ve branş öğretmenleri ile ilgili olarak atılması planlanan adımların açıklanmaması, mağduriyet yaşanacağına delalet olarak gösterildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.