1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlerin Tercih Hakkı 20’den 40’a Çıkarıldı
Öğretmenlerin Tercih Hakkı 20’den 40’a Çıkarıldı

Öğretmenlerin Tercih Hakkı 20’den 40’a Çıkarıldı

Resmi Gazete’de yayınlanan değişiklik ile birlikte sözleşmeli öğretmenlerin sözlü sınav sonrası tercih hakları 20 yerine 40 olarak değiştirildi.

A+A-

Anında Yürürlüğe Girecek
Sözleşmeli öğretmen olmak isteyen adaylar KPSS sınavına girdikten sonra sözlü sınava tabi tutulmaktadırlar. Sözlü sınav sonrasında alınan puanlara göre tercih yapılmaktadır. Puanı yüksek olan adaylardan başlamak üzere yerleştirme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu esnada yapılan tercihlerde 20 okul tercih edilmesi istenmekteydi. Ancak yapılan yeni düzenleme ile birlikte bu tercih hakkı 20’den 40’a çıkarıldı. Yapılan değişiklik ise derhal yürürlüğe girecek. Böylelikle bu tarihten itibaren ilk yapılacak sözleşmeli öğretmen alımlarında öğretmenler 20 yerine 40 tercih yapacaklardır. 

Sözleşmelilik Süresi 
Sözleşmeli öğretmenler atandıkları anda sözleşmeli olarak görev yapmaktadırlar. Bu durumda kadrolu öğretmenlerin sahip oldukları tayin gibi birtakım haklara sahip olamamaktadırlar. Bu nedenle de öğretmenler sözleşmeliliğin kaldırılmasını talep ediyorlar. Ancak sözleşmeli öğretmenlik kaldırılması yönünde bir irade bulunmuyor ancak süresinin 3+1 şeklinde değiştirilmesi gündeme getirildi. Böylelikle öğretmenler 4 yıl yerine 3 yılın sonunda kadro alma hakkına kavuşacak. 1 yıl aynı yerde çalışmaları durumunda ise başka bir yere tayin hakkı elde edebileceklerdir. 
Sözleşmeli öğretmenlik sistemi ile ihtiyaç olan bölgelerde öğretmenlerin daha uzun süre kalabilmeleri amaçlanmaktadır. Ancak bu da birtakım sorunlara neden olmaktadır. Zira evlenen öğretmenlerin aile birlikleri sağlanamamakta ve belirli bir süre beklemeleri gerekmektedir. Bu da sağlıklı bir toplum yapısı için menfi bir örnek teşkil etmektedir. 

Sağlık Mazereti 
Sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmelilik boyunca bir başka yere tayin hakları çok büyük ölçüde kısıtlanmıştır. Ancak yine de bunun imkansız olmadığını ifade etmek gerekir. Zira tedavisi bulunduğu görev yerinde mümkün olmayan hastalıklara yakalanan sözleşmeli öğretmenler tayin isteyebilmektedir. Bu konuda yargı tarafından verilen olumlu kararlar da bulunmaktadır. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın da bu konuda daha esnek davranması gereklidir. 

Sözleşmeli öğretmen alımlarında ilk tercihler ağırlıklı olarak doğu illeri arasından yapılmaktadır. Dolayısıyla da öğretmenler ailelerinden uzak memleketlere gitmek zorunda kalmaktadır. Her ne kadar Marmara bölgesinde öğretmen ihtiyacı daha çok olsa da bu bölgeden tercih edilecek okul açılmamaktadır. Dolayısıyla öğretmenler zorunlu olarak doğu illerindeki okulları tercih etmektedir. Kadro ve tayin hakkı elde etmelerinin ardından ise bu okullara tercih yapılabilmektedir. 

Sözleşmeli öğretmenlik sistemi yerine farklı bir teşvik sistemi geliştirilmesi yönünde talepler de ortaya atılmaktadır. Böylelikle öğretmenlerin daha istekli bir şekilde bu yerlerde görev yapmalarının sağlanması amaçlanmaktadır. Bu durum aile birliğinin sağlanması önündeki engellerin de kaldırılmasında yardımcı olacaktır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise bu doğrultuda herhangi bir açıklamada ya da imada dahi bulunmadı. Dolayısıyla böylesi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmek yanlış olmayacaktır. Yaşanacak tüm gelişmeleri sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.