1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlik Meslek Kanunu Bütçe Yetersizliğinden Ertelendi
Öğretmenlik Meslek Kanunu Bütçe Yetersizliğinden Ertelendi

Öğretmenlik Meslek Kanunu Bütçe Yetersizliğinden Ertelendi

2019 yılında tamamlanması hedeflenen öğretmenlik meslek kanunu için bütçe yetersizliğinden dolayı çalışma yapılamadı. Yasa taslağına göre okullar A, B ve C olarak ayrılacaklar. Okul yöneticileri, öğretmenleri ve maaşları da bu düzeylere göre belirlenecek.

A+A-

Bir Süre Daha Çalışmalar Ertelenecek
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 2023 eğitim vizyonu hedeflerinden bahsetti. Uzunca bir süredir beklenen öğretmenlik meslek kanunu da bu hedeflerden biriydi. 2019 yılında çıkarılması bekleniyordu ancak 2019 sonuna gelinmiş olmasına rağmen bir gelişme yaşanmadı. Bakan Selçuk, gerekli altyapının tamamlanmasını sağladıklarını belirtti. Ancak hayata geçmesi için bütçe yetersiz olduğundan erteleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlik meslek kanunu tamamlandı ve meclise gönderildi. Ancak bu yasanın kabul edilmesi halinde uygulanması için bütçe sağlanmalı. İşte bütçe konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın onay vermesi gerekiyor. Çünkü okullar, bölgeler ve imkanların değişmesi için maddi kaynak gerekiyor. 

Yasa taslağına göre okullar A, B ve C olarak ayrılacaklar. Okul yöneticileri, öğretmenleri ve maaşları da bu düzeylere göre belirlenecek. Öğretmenlerin görev yerine göre teşvikler verilecek. Örneğin Doğu ve Güneydoğu’da görev yapan öğretmenler için bin lira kadar ek ödeme yapılacaktır. 

3600 Ek Gösterge
2023 eğitim vizyonu belgesinde yer alan hedeflerden biri de 3600 ek gösterge verilmesiydi. Ancak bunun için de henüz bir adım atılmadı. Öğretmenlik meslek kanunu hayata geçerse en üst kıdemdeki öğretmene 3600 ek gösterge verilebilecektir. 

Görüldüğü üzere söz konusu yasanın hayata geçmesi halinde hem okullarda hem de öğretmenlerin maddi haklarında değişiklik yapılması gerekir. İşte bu değişiklikler için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından eğitime harcanacak bir kaynak, bir bütçe oluşturulmalıdır. Bu bütçe oluşturulana kadar öğretmenlik meslek kanunu ertelenecektir.

Bu son gelişme ile öğretmenlik meslek kanunu için Milli Eğitim Bakanlığı topu Hazine ve Maliye Bakanlığına atmıştır. MEB nezdindeki süreç tamamlanmıştır ancak ilgili yasa çıkmadan tüm ayrıntıları öğrenmek mümkün değildir. Yasa taslağı meclise geldiği zaman kamuoyu ile paylaşılacaktır. Mecliste yapılan değişiklerden sonra ise yasa son halini alarak kabul edilecektir. Böylece öğretmenlerin özlük hakları belirlenecek ve yasal güvence altına alınacaktır. Ancak söz konusu kanunun çıkması için bir süre daha beklemek gerekiyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum