1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Öğretmenlik Meslek Kanunu Çıkacak
Öğretmenlik Meslek Kanunu Çıkacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu Çıkacak

2023 Vizyon Belgesi’nin açıklanması ile eğitimde yapılacak olan değişiklikler de belli oldu. Erdoğan, öğretmenlik meslek kanunu çıkacağının haberini verdi.

A+A-

Erdoğan’ın Konuşmasından Satır Başları
2023 vizyon belgesinin açıklandığı toplantıda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’ta sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söz alarak konuşma yaptı. Bizim kültürümüzde öğretmenlerin, anne baba kadar hakkı olduğunu söyleyen Erdoğan öğretmenlere hürmetin eksik edilmemesini söyledi. Öğretmenlere en kıymetlimiz olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz için bundan daha şerefli ve itibarlı meslek olamayacağını söyledi. Erdoğan önümüzdeki dönemde öğretmenlik meslek kanunu hazırlanarak çıkarılacağını söyledi. 

Kanunda Neler Olacak?
Öğretmen Strateji Belgesi’nde öğretmenlik mesleğine ait mevzuatın güncel ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenmesi eylem maddesine dayanarak öğretmenlik meslek kanunu hazırlanacak. Öğretmen ve yöneticilerin bilgi ve becerileri yeniden güncellenecek. Öğretmen akademi sistemi hayata geçirilecek. Bu akademide yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim verilecek. Öğretmenler belirli alanlarda uzmanlaşacaklar. Bu sistemin hayata geçirilmesi için ‘Öğretmen Akademileri Yönetmeliği’ taslağına son hali verilecek. 

‘Öğretmenimle 2023’e Projesi’ ile öğretmenlere mahalli bazlı eğitimler verilecek. farklı alanlardan 750 öğretmen eğitimci olarak görevlendirilecek. 

Başka Neler Değişecek?
Açıklanan 2023 vizyon belgesi ile eğitim alanında pek çok değişikliğin haberi verildi. Öğretmenleri en çok ilgilendiren değişiklik ise sözleşmeli öğretmenliğin 6 yıldan 4 yıla indirilmesi oldu. ayrıca öğretmenleri teşvik edecek olan bir takım değişiklikler de yapılacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.