1. HABERLER

  2. HABER

  3. OHAL Bir Kez Daha Uzatıldı
OHAL Bir Kez Daha Uzatıldı

OHAL Bir Kez Daha Uzatıldı

Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, OHAL’in bir defa daha uzatılacağını ifade etti.

A+A-

MGK Gündemine Henüz Girmedi ama OHAL Uzatılacak

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki günlerde toplanacak olan Milli Güvenlik Kurulu'nun gündeminde muhtemel OHAL konusunun da olacağını ifade etti. MGK’dan sonra toplanacak olan Bakanlar Kurulu’nun da OHAL'in uzatılması yönünde karar verileceğini ifade etti.

Parlamentoda yapılan bu görüşmeden sonra ise kararın yürürlüğe gireceğini ifade etti. 

OHALin uzatılacağına ilişkin açıklama ile OHAL 6. kez uzatıldı. Bu durum 18 aydır var olan olağanüstü durumun 21 aya ulaşacağını kesinleştirmiş oldu. OHAL bir kez daha uzatılırsa ülkede tam 2 yıldır olağanüstü hal söz konusu olacak. 

Önlisans Mezunlarına Kısa Dönem Askerlik Gelecek Mi?

Başbakan yardımcısı Bekir Bozdağ’a bugün gündeme gelen önlisans mezunlarına kısa dönem askerlik iddiaları da soruldu. Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü, katıldığı bir programda önlisans mezunlarının da kısa dönem askerlik yapmasını gündeme getirmişti. Mesleki eğitime teşvik için gerekli olduğunu söylemişti. Bozdağ ise bu konunun henüz gündemde olmadığını ifade etti. Hükümet tarafından bu yönde yapılan bir çalışma olmadığını söyledi. 

Bozdağ, Bahçeli’nin 2019 seçimlerinde aday çıkarmayarak AKP adayı olacak olan cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceklerini açıklamalarına da değindi. Bu kararın memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Önlisans Mezunları İçin Kısa Dönem Askerlik İle İlgili Ortaya Atılan İddialar

Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü katıldığı bir programda gündemde, önlisans mezunları için kısa dönem askerlik talepleri olduğunu ifade etti. Bu gelişme milyonlarca önlisans mezununda heyecan yarattı. Önlisans mezunları için askerlik süresi gerçekten kısalacak mı?

Önlisans Mezunlarına Kısa Dönem Askerlik İhtimali

Sanayi ve Ticaret Bakanı Faruk Özlü, Milat Gazetesi'ne açıklamalarda bulundu. Açıklamalar içinde en dikkat çeken husus ise Özlü’nün MYO mezunlarına kısa dönem askerlik talebinde bulundukları ifadesi oldu. Özlü, meslek eğitimini daha cazip hale getirebilmek için böyle bir gelişmenin teşvik sağlayacağını düşündüklerini ifade etti. Bilindiği gibi lisans mezunu olan kişiler kısa dönem askerlik yaparken, önlisans mezunları uzun dönem yapıyor.

Lisans mezunları 4 yıllık üniversite bitirmişken, önlisans mezunları ise 2 yıllık Meslek Yüksek Okullarından mezun oluyorlar. Kişiler arasındaki bu eğitim farkı askerlik sürelerine de yansıyordu. Lisans mezunları kısa dönem ya da maaş karşılığı uzun dönem askerlik yapıyor. 

Fikir Aşamasında

Kısa dönem askerlik 6 ay iken, uzun dönem askerlik ise 12 ay olarak yapılıyor. Bakan Özlü’nün talepleri karşılık bulması halinde artık önlisans mezunları da 12 aydan kısa süre askerlik yapabilecek hale gelebilir. 

Ancak askerlik süresinin kısaltılmasından kasıt 6 aya indirilmesi mi yoksa yeni bir düzenleme getirilmesi mi henüz belli değil. Bu çalışmanın henüz fikir aşamasında olduğunu belirtmek gerek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum