1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Okul Başarısında Kilit Rol; Sorumluluk Bilinci
Okul Başarısında Kilit Rol; Sorumluluk Bilinci

Okul Başarısında Kilit Rol; Sorumluluk Bilinci

Her anne baba çocuğunun hayatında başarılı olmasını ve dolayısıyla da sorumluluk sahibi çocuklar olmasını ister. Peki, başarı için ne yapılmalı? Bu durumun başlangıcı olarak ise genelde okul başarısı görülür.

A+A-

Okulda başarılı olan çocukların iyi bir gelecek kuracağı düşünülür ki istisnalar hariç doğru bir öngörü olduğu söylenebilir. İşte bu yüzden çocuklar küçük yaştan itibaren sorumluluk sahibi olmalıdır. Bunu sağlayacak olan ise anne ve babalardır. 

Sorumluluk sahibi çocuklar yapması gerekenlerin farkında olan ve bunları kendi isteğiyle yapan çocuklardır. Mesela ders çalışmayı, ödev yapmayı sorun etmezler. 

Çocuklara Sorumluluk Kazandırmak
Çocuklara sorumluluk kazandırmak için en önemli iş anne ve babalara düşer. Çünkü çocuk küçük yaştan beri anne ve babanın eğitimi ile karakterini oturtur. Peki rol model olan anne ve babalar neler yapabilir?

•    Çocuklar henüz küçükken sofra kurmaya yardım etmek, anne babaya ufak işlerde yardımcı olmak, kendi oyuncaklarını toplamak gibi işler yapmadır. 
•    Kesinlikle çocuğun yerine iş yapmamak gerekir. Mesela 3 yaşındaki çocuk yemeğini kendisi yiyebilecek, tuvalete kendisi gidebilecektir. Anne ya da baba yardımcı olabilir ancak sürekli onunla beraber olmamladır. 
•    Çocuğunuza sen yapabilirsin şeklinde telkinlerde bulunun. Ona güvendiğinizi gösterin ki yeni şeyler yaparken çekimser davranmasın. 
•    Evde çocuğunuza da büyük bir insanın sahip olduğu hakları tanıyın. Konuşurken susturmayın, lafını kesmeyin, kendi odası ve eşyaları olmasına izin verin. Özgüveni gelişen çocuk daha sorumluluk sahibi olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.