1. HABERLER

  2. HABER

  3. Okul Pansiyonlarında Barınma
Okul Pansiyonlarında Barınma

Okul Pansiyonlarında Barınma

Okul pansiyonlarında temel olarak öğrenci ve öğrencilerden sorumlu öğretmenler kalacak olsa da kapsam daha geniştir. Okul Pansiyonlarında Kimler, Nasıl Kalabilir?

A+A-

Pansiyonlarda Barınma
Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan bazı okullarda öğrencilerin yatılı olarak konaklamasını sağlamak için pansiyonlar mevcuttur.  Pansiyonlar asıl olarak öğrenciler için tahsis edilmiş olsa da konaklayacak olan kişiler bazı durumlarda esnetilebilir. Pansiyonun ait olduğu okulda öğrenci olan kişiler bu pansiyonda konaklayabileceklerdir.

MEB’e bağlı okullara ait pansiyonlarda kimlerin barınabileceği Okullarda Yatılılık, Bursluluk Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliğinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğe göre pansiyonlarda kalacak olan asıl kişiler yatılı öğrenciler ve görevli olduğu günlerle sınırlı olmak üzere belletici ve nöbetçi öğretmenlerdir. Bunların dışındaki kimseler olağan hallerde yurtlarda kalamayacaktır. Ancak bu durumun istisnası vardır. Bazı kişiler pansiyonlarda geçici olarak barınabilirler.

Geçici Olarak Kimler Barınabilir?
Pansiyonların müsaitlik durumu elveriyorsa pansiyonlarda bazı durumlar için geçici konaklamak mümkündür. Özellikle tatil zamanlarında böyle bir imkan bulunur. 

Bilimsel, sosyal, kültürel ya da sportif alanlardaki faaliyetlere katılmak üzere gelen öğrenciler ile bu öğrencilerden sorumlu olan öğretmenler de yurtlarda konaklayabilecektir. Bunlara ek olarak hizmet içi eğitim gibi eğitim faaliyetlerine katılan kişiler konaklayabileceklerdir. Bu kişiler konaklayabilmek için mülki idare amirinden onay alacaktır. Yani Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayına gerek kalmada mülki idare amirinin onayı yeterlidir. Konakladıkları sürelere ilişkin günlük olarak hesaplanan bedel de ödenecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.