Okul Yakınlarındaki İnternet Kafelere Kötü Haber

Okul Yakınlarındaki İnternet Kafelere Kötü Haber

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmeliğe göre okul çevresinde yer alan internet kafelerin okullar ile arasında en az 100 metre mesafe bulunması gerekiyor.

4 Yıl Süre Verildi 

Anaokulu, ilköğretim, lise, ve yükseköğretim hariç öğrenci yurtlarına 100 metre mesafede olan internet kafeler taşınacak. Yeni yönetmelik ile birlikte 4 yıllık süre içerisinde internet kafelerin bu düzenlemeye ayak uydurması gerekiyor. Ayrıca internet kafelerin yer altında olmaması da yeni düzenlemede öngörülenler arasında yer alıyor. 

Öğrencilerin okul saatlerinden derse girmeyerek internet kafelere gitmesi, teneffüs aralarını bu gibi yerlerde değerlendirmesi engellenmek isteniyor.

Yeni Standartlar Geliyor

İnternet salonlarında kullanılan masa ve sandalyeler de yeni standartlara tabi olacak. Buna göre masaların boyutları en az 72X52 cm boyutunda olması gerekmektedir. Masa ile sandalyenin sırtı arasındaki mesafenin de 55 cm olması öngörülen standartlar arasında yer alıyor. Ayrıca merdiven altı yerlerde internet kafe açılamayacaktır.

Böylece internet kullanıcıları arasında mahremiyet sağlanacaktır. Ayrıca gelişme çağındaki çocukların biyolojik gelişimlerinin engellenmemesi amaçlanıyor.

İnternet kafede sırt sırta gelen masa ve sandalyeler arasındaki boşluğun da servis yapacak kişilerin geçebileceği kadar geniş olması gerekiyor. İnternet kafe ruhsatı için başvuru yapan kişilerin bilgisayar işletmeni sıfatına sahip olması şarttır.

Söz konusu düzenlemelerin hayata geçirilmesi için 4 yıl süre verilecek. Eski yerler, değişiklik yaparken yeni açılacak yerler ise bu kurallara göre olmazsa açılamayacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.