Okulların Açılması İle İlgili Yeni Öneri! Beklemeye Gerek Yok

Okulların Açılması İle İlgili Yeni Öneri! Beklemeye Gerek Yok

Okulların 31 Ağustos tarihinde açılıp açılmayacağı yönündeki tartışmalar devam ederken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan çok konuşulacak bir öneri geldi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, okulların açılması konusunda oldukça ses getirecek açıklamalarda bulundu. Ceyhan artan vaka sayıları ile birlikte okulların açılması ile ilgili tartışmaların tekrar alevlendiği şu günlerde New York modelinin örnek alınabileceğini ifade ettiği görüldü.

Ceyhan, New York'ta her gün 70 bin test yapılması ve Covid-19 pozitif oranının yüzde 1'in altına inmesi durumunda okulların açılması yönünde bir karar alındığını hatırlatarak, "Türkiye’nin de günde ortalama 100 bin civarında test yapması gerektiğini ifade ediyor. Bu test sayısı ve yapılan testlerde 2'nin üzerine çıkarsa okulları kapatacağız gibi şartları önceden belirlemek suretiyle okulların açılmasının doğru olacağını aktardığı görüldü. Ceyhan açıklamasının devamında 6'ncı sınıf ve yukarısı için okulların 31 Ağustos tarihinde, daha küçük çocuklar için ise bir ay sonrasında okulların açılabileceğini söylediği görüldü.

Okulların Açılması Kararı İçin Beklemeye Gerek Yok

Vaka sayılarındaki yaşanan artışın bu düzeyde devam etmesi durumunda okulların 31 Ağustos tarihinde açılması ihtimalini değerlendiren Ceyhan, karar son haftanın beklenmesinin anlamsız olduğunu ifade etti. Ceyhan konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "halkımızın alına tedbirlere uyma noktasında gösterdiği davranış nedeniyle 31 Ağustos tarihi ve sonrasında bu seviyeden daha iyi olunmasının oldukça zor olduğunu belirirken, bu sebeple kararın şimdiden alınması gerektiğini savundu. Fakat vaka sayısında yüksek seviyede artış olursa alınan kararın tekrardan gözden geçirilebileceğini belirttiği görüldü.

Okulların Kapatılma Şartları Önceden Belirlenmesi Gerekiyor

Ceyhan, okulların hangi şartlarda açılması ya da kapatılması ile ilgili olarak da New York modelinin örnek alınabileceğini ifade ederek, "New York'ta, eyaletin milli eğitim kurumu açıklama yaptı. Dedi ki 'Testlerin pozitiflik oranı yüzde 1'in altına indiği anda okulları açacağız ve de her gün 70 bin test yapacağız.' New York'un nüfusu 8 milyondur, biz bunun 10 katı büyüklüğünde bir ülkeyiz.

Biz 700 bin test tabi ki yapamayız ama daha düşük de olsa 100 binler civarında test yapmalıyız. Biz de o zaman yüzde 2'nin üzerine çıkarsa okulları kapatacağız gibi, tabi rakama karar verilebilir, baştan belirleyerek, yani hangi durumlarda açık kalacak, hangi şartlar ortaya çıkarsa okullar yeniden kapatılacak, şartlarını önceden belirleyerek ancak öyle açabiliriz" ifadelerin kullandı.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.