Okulların Açılması Kararı 20 Ağustosta Verilecek

Okulların Açılması Kararı 20 Ağustosta Verilecek

Türkiye’de ki corona virüs vaka sayılarının artış göstermesi ile birlikte okulların açılması ile ilgili nihai kararın 20 Ağustosta verileceği iddia ediliyor. Okulların açılıp açılamayacağı konusu bütün velilerin kafasını karıştırmış durumda.

Okulların 31 Ağustos tarihinde açılıp açılmayacağı tam anlamıyla belirsizliğini koruyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk her ne kadar okulların yüz yüze eğitim şeklinde 31 Ağustosta açılması için tüm çalışmaları tamamlandığını açıklasa da vaka sayılarının artışı bu isteğin önündeki en önemli engel olarak görülüyor. 1200’e yaklaşan vaka sayısının salgının yayılması ve tekrardan kontrol altına alınması açısından son derece riskli olduğu belirtiliyor.

Bu sebeple 20 Ağustos tarihine kadar vaka sayılarının seyri takip edilerek o tarihte Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılacak olan Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Milli Eğitim Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı toplantısı sonucu resmi kararlar verilecek.

Erteleme Gündemde Yok

Bazı basın yayın organlarında yer alan okulların açılma tarihinin 1 ay erteleneceği yönündeki iddiaların ise tamamen gerçek dışı olduğu MEB yetkilileri tarafından belirtiliyor. Hem Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hem de MEB bürokratları okulların kesin olarak 31 Ağustos tarihinde açılacağını sadece eğitim öğretimin nasıl gerçekleşeceğinin henüz yüzde yüz belli olmadığını belirtiyor.

Burada okulların yüz yüze, hibrit, bölgesel ya da online eğitim modellerinden biri ile açılmasına karar verilecek. Milli Eğitim Bakanlığı tüm modeller üzerinde çalışmalarını tamamladığını ifade ediliyor. Bu sebeple toplantıda alınacak kararın sorunsuz bir şekilde uygulamaya dönüştürüleceği bilgisi veriliyor. Bu süreçte salgının 10 günlük seyrinin oldukça önemli olduğu ve verilecek kararlara belirleyici olacağı ifade ediliyor.

Online Eğitim Daha Ağır Basıyor

MEB tarafından en son tercih olarak görülse de vaka sayısını hızla artması ve önümüzde ki 1 haftalık süreçte bayramın etkilerinin daha net bir şekilde görülecek olmasından dolayı eğitim öğretimin bir süre daha uzaktan başlayacağı yönünde bir kararın daha ağır bastığı ifade ediliyor. Bölgesel olarak okulların açılması fikri ise sene sonunda ki sınavlarda öğrenciler arasında adaletsizliğe yol açabileceğinden dolayı uygulanması son derece zor olarak görülüyor. Bilim Kurulu’nun görüşü burada oldukça ön plana çıkıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum