Okulların Açılmasında Online Eğitim Öne Çıkıyor

Okulların Açılmasında Online Eğitim Öne Çıkıyor

Milli Eğitim Bakanlığı okulların yüz yüze eğitim olacak şekilde açılması için büyük çaba sarf etse de mevcut koşullarda online eğitimin ön plana çıktığı iddia ediliyor.

Son günlerde eğitim camiasında okulların 31 Ağustos tarihinde açılıp açılamayacağı büyük merak uyandırıyor. Bundan 15 gün önce okulların hibrit model ile açılacağı yönünde eğilim varken son dönemde ki corona virüs tablosu ve ülkemizde ki vaka sayılarının tekrar artmaya başlaması ile birlikte belirli bir süre online eğitim ile 31 Ağustosta eğitim öğretimin başlayabileceği ifade ediliyor.

Olası İkinci Dalga Riski Yüz Yüze Eğitim Önünde Engel Oluşturuyor

Türkiye’de günlük vaka sayısı çok yüksek seviyede olmasa da 960’lı rakamların görülmesi riskin ne denli yüksek olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Uzmanlar okulların açılması ile birlikte bir anda vaka sayısının katlanabileceği uyarısını yapıyor. Üstelik sonbahar aylarında beklenen ikinci dalga ile birlikte okulların yüz yüze eğitimle açılmasının çok olumsuz sonuçları olabileceği ifade ediliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar okulların fiziki ortamının düzenlemeye ve iki grup halinde eğitim için planlama yapsa da okullarda ki mevcut fiziki şartlar ve öğrenci sayıları göz önüne alındığında bunda başarı sağlanmasının oldukça düşük ihtimal olduğu ifade ediliyor. Okullarda bir öğrencide bile corona virüsün görülmesi halinde yüzlerce kişiye bulaşma riskinin olması okulların yüz yüze açılmasını oldukça zorlaştırıyor.

Şehirlere Göre Okulların Açılması Zor Görünüyor

Bakanlığın değerlendirmeye aldığı diğer bir hususta vaka sayısının az olduğu şehirlerde eğitim öğretimin yüz yüze başlaması diğer sıkıntılı şehirlerde ise online olarak verilmesi olarak gösteriliyor. Fakat bu duruma en çok veliler karşı çıkıyor. Uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitim arasında nitelik açısından büyük fark olduğundan dolayı sene sonunda sınava girecek öğrenciler açısından bu durumun büyük haksızlığa yol açabileceği ön görülüyor.

Tüm bu değerlendirmeler ışığında eğer 1 ay içerisinde vaka sayısının 100’lü sayılara inmemesi durumunda bakanlığın hiç arzu etmemesine rağmen Okulların bir süre daha online eğitim ile devam edeceği tahmin ediliyor. Bu konuda son kararın Ağustos ayının 3. haftası verilmesi bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.