Okulların ne zaman açılacağı belli oldu, MEB tarih açıkladı

Okulların ne zaman açılacağı belli oldu, MEB tarih açıkladı

2020-2021 yılı dahilinde yapılacak olan eğitimler için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak açıklama merakla bekleniyordu. MEB Bakanı Selçuk tarafından okulların açılacağı tarihe dair bilgi verildi. İşte detaylar…

Dünya genelinde 2020 yılının ilk döneminden itibaren önemli bir etki ile tüm insanlığın hem sosyal hem de eğitim hayatını etkilemiş olan Koronavirüs (Covid-19) pandemisi sebebi ile eğitim hayatının bundan sonraki süreci hakkında endişe endilmeye başlandı.

Bazı ülkeler konu ile ilgili olarak geçici tedbir kararları almaya ve okulların tatil edilme sürecini uzatmaya devam ederken; Avrupa’da bazı ülkeler ise okulların fiziki olarak açılmadan uzaktan eğitim sürecine angaje olmaları üzerinde çalışmalar yapıyor.

Türkiye’de Okullar Açılacak!

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Daha önce de benzer açıklamaların yapılacağına dair bilgi veren Bakan Selçuk; öncelikli hedefin Türkiye genelinde okulların açılmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Tarih Belli Oldu

Bilim Kurulu kararının aksine herhangi bir karar almayacaklarını beyan eden bakan ve yetkililer tarafından fizibilite çalışmaları yapılmaya devam ediyor. Söz konusu pandemi sürecinde olası ikinci dalga yaşanmaması halinde okulların 31 Ağustos 2020 tarihinde açılması konusunda karar birliğine varıldığı beyan ediliyor.

İkinci Dalga Endişesi

Avrupa’da birçok ülke ikinci dalga sürecine girdiklerine dair istatistiki bilgiler yayımlarken; hükümetler ise bu süreçte öncelikli olarak kamu kurumları ve eğitim alanlarını online sisteme çalışmaya gayret gösteriyor.

Türkiye genelinde de ikinci dalga uyarıları yapılmaya başlanırken; Bilim Kurulu üyeleri tarafından yeniden tedbir ve paniksiz şekilde kontrolsüz yaşamın olanakları hakkında önerilerde bulunmaya başlandı.

Tatilcilerin Dönüşü Kritik Olacak

Sağlık Bakanlığı alanında Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi görevinde bulunan Prof. Dr. Levent Yamanel tarafından kritik bir açıklama yapıldı. Tatilcilerin dönüşü ile mevsimsel gribin zamanlarının kesişeceği yönünde yapılan ikinci dalga uyarısı dahilinde; vaka sayılarının, tatil beldelerinden gelen insanların bulaştırmasıyla artması noktasında önlemler alınmaması halinde okulların açılmasıyla ilgili yeni kararlar alınabileceği ifade edildi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum