1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ölen Eşten Doğan Haklara Sınırlama
Ölen Eşten Doğan Haklara Sınırlama

Ölen Eşten Doğan Haklara Sınırlama

Yargıtay’dan emsal karar! Eşiniz öldüğünde evlenme ihtimalinize göre alacağınız haklar değişecek. İşte, yaşanan o olay…

A+A-

Eşi Trafik Kazasında Ölen 3 Çocuklu Kadına Verilen Maddi Haklar
Samsun 1.Asliyte Hukuk Mahkemesi’nde davacı kadının ölen eşinin gelirinden yoksun kaldığına, yaşı ve çocuk sayısına göre evlenme şansının bulunmadığına işaret ederek, indirime gitmedi.

Trafik kazasında eşini kaybeden 3 çocuklu kadın, almak istediği haklar için yani eşinin maaşı ve diğer kurum ödemeleri için indirim olmadan almaya hak kazandı. Bu duruma neden olarak ise kadının yeniden evlenme ihtimalinin düşük olduğu gösterildi. Yargıtay kararı direkt olarak kişinin yeniden evlenme durumuna göre belirlendi. Bu durumda çıkan sonuç ise eşin ölümünden doğan haklarda, kişinin yeniden evlenme durumunun göz önünde bulundurulacak olmasıdır.

İlk etapta karara karşı çıkma;
''Davacı dul eşin dava tarihindeki yaşı, çocuk sayısı, AYİM tablosu, sosyal ve ekonomik durumu ile ülke ve yöre koşulları dikkate alındığında, yeniden evlenme şansının bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Dul eşin yeniden evlenme şansının bulunmadığı gerekçesiyle tazminattan bir indirime gidilmesine yer olmadığına ilişkin direnme usul ve yasaya uygun bulunmuştur''

Kurul kararı ise yeniden değerlendirildi. Karara ilişkin direnme değerlendirmenin yeniden yapılmasını sağlandı. Sonrasında ise eşin tüm haklarını almasına karar verildi. Sonuç ise eş durumuna göre hakkın ne kadarının alınacağı sonucu çıktı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.