1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ombudsman: Hakimlik Mülakatları Adil Yapılmalı
Ombudsman: Hakimlik Mülakatları Adil Yapılmalı

Ombudsman: Hakimlik Mülakatları Adil Yapılmalı

Adli yargı hakim ve savcı adaylığı mülakatında düşük puan verilerek elenen adayın ombudsman başvurusu üzerine adaletli olunması tavsiye edildi.

A+A-

Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurdu
03/06/2017 tarihinde yapılan Adli Yargı Hakim ve Savcı Adaylığı yazılı sınavında 82,10 puan alarak başarılı olan aday mülakata girmeye hak kazandı. 15.08.2017 tarihinde girdiği mülakatta adaya 61 puan verilerek, ortalama puanı 70 altı bırakıldı ve başarısız sayıldı. Bunun üzerine kişi Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuru yaptı. 

KDK Ne Dedi?
KDK, mülakat sınavının objektif değerlendirmeden uzak yapıldığına hükmetti. Mülakatın objektif, açık ve şeffaf olması gerektiğini belirtti. Mülakatın objektif kriterlere göre yeniden yapılmasını tavsiye etti. 

Komisyonun 7 üyesi tarafından davacıya verilen puanların tutanak altına alınmadığı, notların gerekçelerinin yazılmadığı, sınavda sorulan soru ve cevapların tutanak altına alınmadığı tespit edilmiştir. 

Tüm bunlardan ötürü Kamu Denetçiliği Kurumu sözlü sınavın iyi yönetim ilkelerinden uzak olduğuna hükmetti. Bu ilkelerden olan nesnellik, tarafsızlık, şeffaflık, hesap verilebilirlik, kararların gerekçeli olması ilkelerine uyulmadığına karar verilmiştir. 

İdare tarafından bundan sonra yapılacak sözlü sınavlardan önce bilgi sorularının yanı sıra cevap anahtarının hazırlanması ve sınava giren adaylara verilen puanların gerekçelendirilmesi gerektiği yönünde Adalet Bakanlığına tavsiyede bulunulması kararı verildi. 

KDK kararı bundan sonra nesnellikten yana olunması adına önemli karardır. Ancak bu kararın yaptırım gücü olmayıp, sadece tavsiye niteliğindedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum