On Binlerce Sağlık Personelinin Beklediği Kadroya Geçme

On Binlerce Sağlık Personelinin Beklediği Kadroya Geçme

Sağlık çalışanlarının yakinen takip ettiği kadroya geçme süresi ile ilgili önemli bir karara imza atıldı ve karar resmen onaylandı.

Türkiye genelinde kanun ve kararnameler uyarınca belirlenen iş sözleşmeleri ve merkezi atamalar uyarınca belirlenen zorunlu çalışma süreleri kapsamında sağlık personellerinin yerine getirmek zorunda oldukları şartlarda değişikliğe gidildi.

Daha önceki süreçte Sağlık Bakanlığı Personel Şartnamesinde geçen maddeler uyarınca zorunlu görev olarak 4 yıllık hizmet vermek zorunda olan ve bu yıllara ek olarak bir takım hak kazanımları elde edilmesine rağmen 2 yıl daha zorunlu hizmette bulunmak zorunda olan sağlık personelleri, zorunlu hizmette 4+2 olarak 6 yıl çalışmak zorunda kalmayacak.

Bahsi geçen süreç aynı özlük hak ve sosyal hakların devredilmesi ile birlikte 4+2 yıldan 3+1 yıla indirildi ve sağlık personellerinin kadro alabilmesi için 4 yıl, sosyal kazanım elde edebilmeleri için ise 3 yıl çalışmalarının önünü açan teklif onaylanmış oldu.

Aynı durumda Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan hizmet veren personellerin kadro alabilme yılları da 3 yıla indirildi.

Sağlık Personellerini ilgilendiren bir diğer kritik karar da KDK’dan geldi. Daha önceki maddeler uyarınca göreve başladıktan sonra herhangi bir yere atanılamayacak olmasını belgeleyen madde olmasına rağmen bu maddeye istisnai durum eklendi ve atanılan yerde sağlık sorunlarının temin edilemiyor olması durumlarında ilgili personellerin şehir değişikliği ve farklı bir atama ile görevlendirilmesinin mümkün olduğu açıklandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.