Önceden Başvuranlar İçin Bin 168 TL Ödemeler Devam Ediyor

Önceden Başvuranlar İçin Bin 168 TL Ödemeler Devam Ediyor

1 ay süre ile uzatılan kısa çalışma ödeneği ile birlikte çok sayıda çalışanın bir ay daha 1,168 TL’ye geçinmek zorunda kalacakları resmi olarak belli oldu.

Ülkemizde faaliyet gösteren sektörlerin yüzde 95’ine yakınında normale dönülmesine rağmen, hükümetin kısa çalışma ve ücretsiz izin süresini bir ay daha uzatması ile on binlerce işçi 1 ay daha 1,168 TL ücret alacak.  Ayrıca kendi istekleri dışında izne gönderilen milyonlarca çalışanın ücretsiz izin haklarının askıya alındığı ifade ediliyor. Emeklilik pirim ödemelerinin dondurulması da çalışanlar için gelen olumsuz haberler arasında yer alıyor. 

Bilindiği gibi Meclis tatile girmeden önce yapılan yasa değişikliği ile hükümete kısa çalışma ödeneği süresini bu yılın sonuna, ücretsiz izni de gelecek yılın ortasına kadar uzatma hakkı verilmişti. Yapılan değişiklikte ücretsiz ve kısa çalışma ödeneği uygulamasının toplu olarak değil de sektör bazında uygulanmasının önü açılmıştı. Fakat yasal olarak yapılan değişikliğe rağmen hükümetin yine bütün sektörler için uzatma yoluna gittiği görüldü. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, 30 Haziran tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, bir ay uzatıldığı bilgisi yer alıyor.

Önceden Yapılan Başvurular İçin Uzatma Kararı Alındı

Bu ibare ile daha önceden kısa çalışma ödeneği işçiler için uzatma yoluna gidildiği görülüyor. Kısa çalışma için yeni başvuru alınmayacağı alınan kararlarda yer alıyor. Alınan kararla birlikte gerçekleşen 1 aylık uzatma kapsamında işçiler, son 12 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ını alma haklarına sahip oluyor. Buda maaşlarında ciddi oranda düşüşün en az 1 ay daha devam edeceğini belirtiyor.

2 Milyon İşçi Bu Karardan Etkilenecek

Alınan bu erteleme kararı ile birlikte 2 milyonun üzerinden işçinin bu maaş düşüşünden etkileneceği ön görülüyor. Bu rakam Haziran ayı verilerin göre 2,3 milyon olarak gerçekleşti. Bazı sektörlerde 6. ayına giren uygulama nedeniyle birçok çalışanın maddi anlamda oldukça zor durumda kaldığı ifade ediliyor. Kamu bankaları tarafından verilen destek kredilerinin ödeme tarihinin de yaklaşması ile çalışanlar biran önce normal ücretleri ile iş başı yapmak istiyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum