1. HABERLER

  2. HABER

  3. Orta Vadeli Programda Memura Ayrılan Bütçe Belli Oldu
Orta Vadeli Programda Memura Ayrılan Bütçe Belli Oldu

Orta Vadeli Programda Memura Ayrılan Bütçe Belli Oldu

Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlanan Orta Vadeli Program, ilerleyen yıllar içerisinde memurlara ne kadar bütçe ayrılacağını belirledi.

A+A-

Düşük Zam Yapılacak
Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Orta Vadeli Program’a göre memurlara ayrılan bütçenin artış hızı 2020 ve 2021 yıllarında düşüş gösterecek. Bu ise yapılacak zam miktarlarının azalacağı anlamına geliyor. Ancak 2019 yılı için memurlara rekor düzeyde bir bütçe ayrıldığını da ifade etmemiz gerekir. Zira 2019 içerisinde 3600 ek gösterge düzenlemesi ile birlikte memur maaşlarına ve ikramiyelerine zam yapılacak. Bunun yanı sıra yüksek enflasyon nedeniyle maaşlara yansıyan enflasyon farkı da yüksek olacaktır. 

2020 yılı için ayrılan bütçe miktarı bir önceki yıla göre %14 oranında artış gösterirken, 2021 yılı artış oranı %10,2’ye düşecek. Bu da personel alımlarının azaltılması ve maaşlara yapılan zam miktarlarının düşürülmesi anlamına geliyor. Kamuda tasarruf dönemi kapsamında çeşitli tedbirlerin hayata geçirilmesi de beklenmektedir. 

%35 Artış
2018 yılı memurlara ayrılan bütçe miktarı ile 2019 yılı bütçe miktarı arasında %35 gibi büyük bir makas bulunmaktadır. Bunun sebebi ise yukarıda da ifade ettiğimiz üzere 3600 ek gösterge düzenlemesi ile birlikte yüksek enflasyondur. 2019 yılında memurlara ayrılan toplam bütçe miktarı 64 milyar lira artış gösterecekken 2021 yılında 29 milyar lira artacaktır. Bu rakamlar da artış hızının düştüğünü göstermektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.