1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ortaöğretim Hemşirelerinden Eyüp Gümüşe Mesaj Var
Ortaöğretim Hemşirelerinden Eyüp Gümüşe Mesaj Var

Ortaöğretim Hemşirelerinden Eyüp Gümüşe Mesaj Var

Atama Bekleyen Memur Adayları Taleplerini İletiyor. Ortaöğretim Mezunu Hemşireler Taşeron Alımları Nedeniyle Açıkta Kalmakta. Twitter Etkinliğiyle Tüm Adaylar Sağlık Bakanlığı 'na Çağrıda Bulunacak. Memur Olma Hayali Kuran Adayların Çağrısına Kulak vereli

A+A-

İş İlanları Kariyer haber sitesi olarak kamuya yapılan tüm kamu personeli alım ilanlarını sizlere ulaştırmaya devam ederken bir diğer taraftan adayların talepleri doğrultusunda önemli hususlarda haber yaparak destek oluyoruz.

Sağlık personeli alımlarının taşeronlaşması üzerine adaylar mağdur oldu. Hemen hemen bütün bölümlerde bu tür talepler mevcuttur. Ortaöğretim hemşirelik mezunu takipçilerimizden gelen haberi sizlere aynen sunuyor; yetkililerden bu sese kulak vermelerini talep ediyoruz.

Her geçen yıl artan insan sayısı, açılan hastane ve hizmet binaları ile birlikte doğal olarak hemşire ihtiyacı artması beklenmektedir. Matematiksel olarak düşünüldüğünde alım sayılarının artması gerekmektedir. Ama ortaöğretim hemşireler günden güne düşen alımlarını gördükçe inançlarımızı yitirmekteyiz, yaklaşık olarak 1/3 oranında lisans hemşire ile farkımız varken şimdi ise 1/7 oranına kadar yükselmektedir. Sağlık branşları arasında mezun sayısı en çok olan bölümde ortaöğretim hemşirelerdir. 115 bin civarında mezun insan atama beklemekte, gece-gündüz ders çalışarak, maddi zorluklar ile dershanelerden destek alarak, ders çalışmak için işini bırakarak, sosyal yaşamını unutarak KPSS’ den alınan 85 üstü puanlarla açıkta kalmaktan korkmaktayız.

Lisans mezunu meslektaşlarımızın atama sayılarının düşmesini kesinlikle istemiyoruz, sadece lisans ve ortaöğretim hemşireler arasında adaletli atamalar bekliyoruz. Sağlım Bakanlığı Müsteşarı Sayın Eyüp Gümüş'ün açıklamalarından sonra ise bizler büyük bir hüzün içerisindeyiz. Ön yoklama olarak düşündüğümüz açıklamalarına karşılık şunları ifade etmek isteriz, 36 sağlık branşının en kalabalık topluluğu oluşturmaktayız bu sene mezunlarımızla birlikte 150 bini aşacak olan sayımız var. 2007 yılında beş yıl boyunca açığı kapatmak için sağlık meslek liselerinde hemşire yetiştirilme kararı alınmıştı, 2012 yılında hemşire açığının tamamlanmadığı gerekçesi ile ikinci kez beş yıl süreyle meslek liselerinde hemşire yetiştirilmesi, 2012 Mayıs ayında karara bağlandı. Hemen ardından Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı olan Sağlık Meslek Liseleri Hemşirelik programlarının sayı ve kontenjanları artırıldığı gibi, özel sağlık meslek liseleri de hızla açılmaya ve buralara da çok sayıda hemşire öğrenci alınmaya başlandı.

Bu planlamalar yapılırken şuan ne değişti? Üniversite için önümüzü açacağınızı ifade ederken herhalde herkesin üniversite okuma şansı olmadığının düşünüldüğüne inanıyoruz. Aynı zamanda günden güne özel sağlık meslek liselerinin açılmasına izin verilmişti, bir ticarethane olarak görülen, iş ve üniversite garantili sloganıyla çıkan bu okullara neden izin verilerek mevcut mezun sayısının artmasına izin verildi? 2013 yılında dönemin sağlık bakanı Sayın Mehmet Müezzinoğlu'nun açıklamalarına göre 2023 sağlık hedefi olarak düşünülen 300 bin hemşireye şimdiden ulaşıldığı hatta 50 bin fazla sayısının olduğunu ifade etmişti. Yapılan planlamalarda 1 sene içerisinde nasıl bu kadar değişim olabilir şaşırtıcı bir durum. Sayın müsteşarımızın ifade ettiği gibi eğer bu rakamlar azalmazsa işsiz ortaöğretim hemşire sayısının günden güne artacağı bir gerçektir. Bu durumun oluşmamasını sadece üniversite yolunu açarak değil, elindeki mevcut sayının atamasını yaparak azaltmak şarttır. Şuan meslek dışı iş yapmak zorunda kalan birçok arkadaşımız var ya da komik maaş ücretleri ile özel sağlık kuruluşlarında yoğun ve zor şartlarda çalışmaktadır. Rüya projesi olan şehir hastanelerini taşeron hizmete vermek yerine, rüyası atanmak olan bizleri oralara istihdam edilmesini istiyoruz. Bunca mezunun diplomaları elde, formaları dolapta durmasın. Ortaöğretim hemşireler olarak hak ettiğimiz toplamda en az 5000 atama yapılmasını bakanlığımızdan bekliyoruz. 18.05.2017(yarın) saat 20.00 de Sayın Eyüp Gümüş'ün açıklamalarına tepki niteliğinde bir twitter etkinliğimiz olacaktır, sizlerde iletmek istediğiniz mesajlarla birlikte tüm arkadaşlarımızın etkinliğimize destek vermesini beklemekteyiz. Saygılarımızla.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum