ÖSYM Sınav ve Tercih Ücretlerinin Kaldırılması İçin Kanun Teklifi

ÖSYM Sınav ve Tercih Ücretlerinin Kaldırılması İçin Kanun Teklifi

ÖSYM’nin sınav, tercih ve yeniden şifre alma gibi işlemlere ait ücretin kaldırılması için kanun teklifi verildi. Kanun teklifi eğer yasalaşırsa öğrencilerden aşağıda belirtilen ücretler alınmayacaktır.

ÖSYM Ücretleri Kaldırsın

Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin tarafından ÖSYM’nin aldığı ücretlerin kaldırılması için kanun teklifi verildi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM ) tarafından yapılan sınav, tercihlerde, yerleştirmelerde ve hatta yeniden şifre alma işlemlerinde ücret talep edilmektedir. Söz konusu ücretler ödenmediği takdirde ise yapılan başvurular geçersiz sayılır. İşte bu durum öğrencileri mağdur etmektedir. CHP milletvekili Aytekin, söz konusu ücretlerin kaldırılması için kanun teklifi verdi.

Kanun teklifi şu anda Plan ve Bütçe Komisyonu ile Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından kabul edildi. Kanun teklifi mecliste görüşülecektir. Mecliste kabul edilirse artık ÖSYM tarafından ücretler alınmayacaktır.

ÖSYM Ücretleri Mağdur Ediyor

ÖSYM ücretleri sınavlar için kullanılan malzemelerin yanı sıra sınav organizasyonun sağlanması karşılığında alınmaktadır. Kitapçıkların basılması, gözetmenlere ödenen ücretler, sınavda dağıtılan kalem kutuları gibi giderler adaylardan alınan ücretlerden karşılanmaktadır. Ancak ÖSYM’nin aldığı ücretler bu masraf kalemlerinden çok daha fazladır.

Özellikle tercih, yerleştirme gibi işlemler sınavlara nazaran çok daha masrafsızdır. Ancak bu işlemlerden de oldukça yüksek ücretler alınmaktadır. Öğrencilerden böyle yüksek ücretlerin talep edilmesi mağduriyetlere yol açıyor. Özellikle iş sahibi olmak için sınavlara giren kişileri mağdur ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
13 Yorum