1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ÖSYM Sınavlarına Soru Hazırlayan Eğitimcilere Ücret Ödenecek
ÖSYM Sınavlarına Soru Hazırlayan Eğitimcilere Ücret Ödenecek

ÖSYM Sınavlarına Soru Hazırlayan Eğitimcilere Ücret Ödenecek

ÖSYM tarafından yapılan sınavlara soru hazırlayan öğretmen ve akademisyenlere soru hazırlama ücreti ödenecektir.

A+A-

Düzenleme Yapıldı
7180 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 5 Temmuz 2019 tarihli düzenlemelerden biri de eğitimcilerle ilgili oldu. 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Hizmetleri Hakkında Kanuna yeni bir hüküm eklendi. Buna göre ÖSYM sınavlarına soru hazırlamada görevlendirilen öğretim elemanları ve öğretmenlere ücret ödenecektir. 

ÖSYM tarafından sınavlara yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim elemanları ile Milli Eğitim Bakanlığında görevli olan öğretmenler tarafından sorular hazırlanmaktadır. Yapılan düzenleme 31 Aralık 2021 tarihine kadar geçerli olacaktır. Gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucunda bulunan miktarı geçmeyecek şekilde her ay ek ödeme yapılacaktır. Ödenecek miktara ilişkin tutar ve ödeme esasları ise Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecektir. 

2022’ye Kadar Ödeme Yapılacak
Şu an gösterge rakamının 40 bin olduğu düşünülürse ödenecek olan tutar 5.538 lirayı aşmamalıdır. Bu tutarın altında kalmak kaydıyla ek ödeme yapılacaktır. Ek ödemeler süresiz olarak yapılamayacaktır. Yapılan düzenleme 31 Aralık 2021 tarihine kadardır. 

Yapılan düzenleme ile soru hazırlayan kişilerin emeklerinin karşılığı verilecektir. Ayrıca eğitimcilerin soru hazırlamak için özendirilmesi hedeflenmektedir. Böylece ÖSYM sınavlarında kullanılacak olan soru havuzu genişleyecek ve soru çeşitliliği de artacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.