ÖSYM Tarafından KPSS Verileri Yayımlanmalıdır

ÖSYM Tarafından KPSS Verileri Yayımlanmalıdır

YKS tercihi yapacak olan aylar yol gösterici olan KPSS verileri ÖSYM tarafından yayınlanmaya devam edilmelidir.

YKS Tercihi Yapacaklara Rehber Oluyor
Bilindiği üzere ülkemizde üniversite mezunu işsizlik oranı giderek artmaktadır. Bu yüzden YKS sınavına giren ve tercih yapacak olan adaylar iş bulma ihtimali yüksek olan alanları tercih etmek istemektedir. Bunun için de KPSS verileri rehber niteliğindedir. 

Kamuda çalışmak isteyen kişiler KPSS yerleştirme oranları, puanları gibi ayrıntılara bakarak tercih edecekleri bölümlere karar vermekteydi. Bunun için ÖSYM tarafından KPSS kitapçıkları yayınlanıyordu. Ancak en son kitapçık 2016 yılında yayınlanmıştır. Bu tarihten beri ÖSYM tarafından KPSS yerleştirmelerine ilişkin veriler paylaşılmamaktadır. 

ÖSYM Verileri Yeniden Paylaşmalıdır
KPSS verileri ile hangi bölüm mezunlarının daha çok yerleştiği belli olmaktadır. şu an tercih yapacak olan adayların önceliği de KPSS ile yerleşme ihtimalinin yüksek olmasıdır. Bu yüzden ÖSYM tarafından verileri paylaşılarak adaylara ışık olmalıdır. 

Böylece YKS adayları işsizliğin yüksek olduğu, KPSS ile yerleşme ihtimali bulunmayan bölümleri tercih etmek yerine daha dinamik bölümlere yönelecektir. 

17 Temmuz Çarşamba günü YKS sonuçları açıklanmıştır. Tercih yapacak olan adaylar şu anda araştırma sürecindedir. Tercih süresi başlamadan önce ÖSYM tarafından KPSS yerleştirmelerine ilişkin veriler paylaşılmalıdır. Böylece adaylar tercihlerini yapmadan önce fikir sahibi olabilecektir. Verilerin paylaşılmaması halinde de adaylar mutlaka eski verileri nazara almalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.