1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ÖSYM’den Üniversite Tercihi Yapacak Adaylara Son Gün Uyarısı
ÖSYM’den Üniversite Tercihi Yapacak Adaylara Son Gün Uyarısı

ÖSYM’den Üniversite Tercihi Yapacak Adaylara Son Gün Uyarısı

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi, üniversite tercihi yapacak adaylara sosyal medya üzerinden son gün uyarısında bulundu.

A+A-

Tercihler 23.59’da Sona Erecek
ÖSYM sosyal medya hesabı üzerinden üniversite tercihi yapacak öğrencileri son gün konusunda uyardı. Tercihler bugün (29 Temmuz 2019) itibariyle sona erecek. Adaylar internet üzerinden 23.59’a kadar tercihlerini yapabilecek. Tercih işlemlerinin ardından onay verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde üniversite tercihi başarısız olacaktır. 

YÖK Atlas’ı Kullanın
Üniversite tercihi yapacak gençlerimizin ve velilerinin en büyük yardımcılarından birisi YÖK Atlas olacaktır. YÖK tarafından oldukça sistemli bir şekilde hazırlanan bu Atlas’ı kullanarak doğru tercihler yapılabilir. Aksi takdirde hatalı tercihler ile bir yıl kaybedilmesi söz konusu olabilir. Geçen yıla göre YÖK Atlas’ın kullanım durumuna bakıldığında bu sene daha çok kişinin YÖK Atlas kullandığını ifade edebiliriz. Dolayısıyla bu sene tercihler daha bilinçli bir şekilde yapılmaktadır. 

2 ve 4 Yıllık Bölümler
TYT sınavından barajı geçen adaylar 2 yıllık üniversiteleri tercih edebilirken AYT sınavından barajı geçenler de hem 2 hem de 4 yıllık bölümleri tercih edebilmektedir. Bu kapsamda adayların gitmek istedikleri bölümü iyi bir şekilde belirlemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış yapılan bir seçim tüm ömrü olumsuz bir şekilde etkileyebilecektir. 
Tercih yaparken üniversitelerin kalitesinin yanı sıra imkanlarına, hocalarının kalitesine, şehrin iş ve staj imkanlarına da bakılmalıdır. Zira üniversitede edinilecek bir çevre iş hayatında daha iyi bir işin elde edilmesine imkan sunacaktır. 

Tercih Sonuçları 
Üniversite tercihleri ne zaman açıklanacak sorusunun cevabı henüz net olarak bilinmiyor. Ancak üniversite kayıtlarının 19 Ağustos ile 23 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı bilgisi mevcuttur. Bu nedenle bu tarihlerden önce sonuçların açıklanması beklenmektedir. Sonuçların açıklanması ile kayıt işlemleri başlayacaktır. Kayıt işlemleri e devlet üzerinden yapılacak ancak belgeler fiili olarak üniversitelere teslim edilecektir. Ardından üniversiteler tarafından öğrencilere kimlik kartları verilecektir. 

Özel Şartlar
Öğrencilerin tercih yaparken YÖK Atlas’ta yer alan özel şartlara dikkat etmeleri gerekmektedir. Aksi takdirde beklenmedik bazı özel durumlarla karşılaşılması söz konusu olabilir. Örnek olarak verecek olursak ikinci öğretimlerde harç ödenmesi ya da bazı bölümlerde hazırlık bölümünün zorunlu olması gibi durumlar söz konusu olabilir. İşte böylesi beklenmedik ve istenmedik durumlara karşı tedbirli olunmasında fayda vardır. 

Üniversitelere e devlet üzerinden yapılacak kayıtlarda da süreler çok kısa tutulmaktadır. Bu nedenle bu tarihlerin kaçırılmaması gereklidir. Öyle ki bazı üniversiteler için tarihler de değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısıyla her gün e devlet üzerinden kayıt işlemleri kontrol edilmelidir. Böylelikle kayıt hakkınız yanmamış olacaktır. Aksi takdirde büyük bir mağduriyet oluşması söz konusu olabilir. Ancak mücbir bir sebebin varlığı durumunda üniversiteye başvuruda bulunarak kayıt işleminin yenilenmesi talep edilebilir. Eğer üniversite kabul etmezse yargı yoluyla kayıt yapılabilir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.