1. HABERLER

  2. ASAYİŞ

  3. Otel Kayıtları Güvenlik Soruşturmasından Geçmeye Engel Midir?
Otel Kayıtları Güvenlik Soruşturmasından Geçmeye Engel Midir?

Otel Kayıtları Güvenlik Soruşturmasından Geçmeye Engel Midir?

Otomatik olarak emniyet ve jandarma kayıtlarında tutulan otel kayıtları güvenlik soruşturması esnasında incelenir ve sonucu etkiler.

A+A-

Güvenlik Soruşturmasında Otel Araştırması; 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında güvenlik soruşturmasından geçmek tüm memurlar için zaruri olmuştur. 2016 yılında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda değişikliğe gidilmiştir. Memur olma genel şartlarını anlatan 48. maddeye güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olma şartı da eklenmiştir. Bu düzenleme sonrasında memuriyete alımda tüm pozisyonlar için güvenlik soruşturması yapılmaya başlanmıştır.

Güvenlik soruşturmasında bakılan kriterlerden biri de memurun şeref ve haysiyetini ihlal edecek ve görevine yansıyacak şekilde kumara, uyuşturucuya, içkiye, paraya ve aşırı bir şekilde menfaatine düşkün olup olmadığı, ahlak ve adaba aykırı davranıp davranmadığı hususudur. Karşı cinse olan zaaf askeri, güvenlik ve istihbarat teşkilatında çalışanlar ile üst düzey bürokrasi için özellikle araştırılan bir konudur. Ancak şimdilerde herkes için bu araştırma rutin olarak yapılır.

Otel Kayıtları İle Adaba Aykırılık; Otel kayıtları emniyet ve jandarma teşkilatına açık bir sistemde tutulur. Böylece kimin kiminle, ne zaman, nerede kaldığı bilgisi mevcuttur. Bu bilgilerden kişinin ahlak ve adaba aykırı davranışları ya da karşı cinse olan zaafı anlaşılabilir. Otel kayıtlarından elde edilen bu veriler kişinin güvenlik soruşturmasının olumsuz çıkmasına sebep olabilir. Bu durum yasaya uygundur ancak kişi idare mahkemesi yoluyla hakkını arayabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.