1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ÖYP Tercihleri Başladı
ÖYP Tercihleri Başladı

ÖYP Tercihleri Başladı

Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında araştırma görevlisi olarak atanmak isteyen kişiler için tercihler başladı.

A+A-

Araştırma Görevlisi Ataması
Araştırma görevlileri 2547 sayılı Kanun'un 33/a maddesine göre atanıyor ve bu statüde istihdam ediliyorlar. Bir dönem KHK ile araştırma görevlileri 50/d statüsüne geçilerek sözleşmeli istihdam edilse de bu karar yargıdan döndü. Atanacak olan kişiler 33/a’ya göre kadrolu olarak istihdam edilecekler.

65 ve üzerinde yabancı dil puanına sahip olan adaylar ALES ve okul ortalamaları da yüksekse tercih yapabilirler. Tercihler 11 Eylül 2018 yani bugün başladı ve 14 Eylül 2018 saat 17.00’a kadar devam edecek. 

Başvuru Şartları Neler?
Özel yetenekle atanacak olan adaylar için ÖYP puanının % 75'i ve üniversitenin yapacağı özel yetenek sınavının % 25'i hesaplanarak puan çıkarılacak. Atamlar bu puana göre yapılacak.

Adaylar YÖKDİL, ÜDS, KPDS, YDS veya eşdeğerliliği ÖSYM tarafından kabul edilen yabancı dil sınavlarından en az birinden 65 ve üzeri puana sahip olmalıdır. 

ALES sınavından son 5 yıl içinde en az 70 puan almış olmalıdır. 

ÖYP ile yüksek lisansını tamamlayan adayın üniversitesinde doktora eğitimi yoksa başkanlıkça ilan edilen kontenjanlara başvuru yapabilirler.  

Aynı bölümde okuyan ancak atandığı anabilim dalından başka bir anabilim dalına başvuracak olan araştırma görevlisi, başvuru öncesi YÖK onayı almalıdır. 

Atandığı kurumda lisansüstü eğitim yapan veya yapacak olan ÖYP’li bu kontenjanlara başvurmayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum