1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Özel Eğitim Öğretmenlerinin Ek Ders Hesaplaması
Özel Eğitim Öğretmenlerinin Ek Ders Hesaplaması

Özel Eğitim Öğretmenlerinin Ek Ders Hesaplaması

Özel eğitim sınıflarında ders veren öğretmenler haftalık 18 saati geçmeleri halinde ek ders ücreti kazanmaya başlamaktadır.

A+A-

Görüş Yazısı 
Sınıf öğretmenleri bir haftada 18 saatlik dersi aylık karşılığı okutmaktadır. Ancak bunun üzerine çıkmaları durumunda ek ders ücretine hak kazanmaktadırlar. Ek derse girmek inisiyatife bırakılmamış zorunlu tutulmuştur. Bu nedenle zorunlu ek ders olarak adlandırılmaktadır. 

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim sınıflarında ders veren öğretmenlerle ilgili olarak da bir görüş yazısı yayınladı. Bu yazıya göre haftada 35 saat ders veren özel eğitim öğretmenleri 17 saat ek ders ücreti almaya hak kazanmaktadır. 18 saat karşılığında ise aylık verilmektedir. 

Bazı eğitim kurumlarında haftalık olarak verilecek ek ders saati sınırlandırılmış olsa da özel eğitim öğretmenleri 17 saatlik ek ders ücreti alabilmektedir. Ancak verilen bu ek derslerin verimliliği azaltmaması önem arz etmektedir. Aksi takdirde hiçbir kazanç elde etmek mümkün olmayacaktır. Bu konuda sıkıntı yaşayan öğretmenler var ise durumlarını ilgili birimlere bildirebilir ve sonuç alabilir. Eğer itirazlara rağmen aşırı derecede ders yükü yükleniyorsa yargı yoluna başvuruda bulunulabilir. Mahkemelerin vereceği kararlar kurumları tarafından uygulanmak zorundadır. Öğretmenlere verilen ek ders ücretleri ile öğretmenlerin gelirleri yüksek oranda artsa da iş yükü de artmaktadır. Dolayısıyla arada bir denge kurulması önem arz etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ek ders konusunda gerekli değerlendirmeleri yapmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler