1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Özel Eğitim Öğretmenlik Programına Türk İşaret Dili Eklenecek
Özel Eğitim Öğretmenlik Programına Türk İşaret Dili Eklenecek

Özel Eğitim Öğretmenlik Programına Türk İşaret Dili Eklenecek

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel eğitim öğretmenliğine Türk işaret dili dersinin ekleneceğini söyledi.

A+A-

CHP’nin Önergesi Yanıt Verdi
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, meclise soru önergesi verdi. Önergede işitme engelli öğrenci sayısını, bu öğrencilere ders veren öğretmen ve okul sayısını sordu. Özel eğitim öğretmenleri yetiştiren eğitim fakültelerinde kaç öğrencinin öğrenim gördüğünü ve işaret dili eğitimi alan kaç öğretmen olduğunu sordu. Bu soru önergesine Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk cevap verdi.

İşitme Engelliler İçin 90 Okul Var
Bakan Selçuk, verdiği yanıtta 2017-2018 eğitim öğretim yılı verilerine göre yanıt verdi. Buna göre ülkemizde ilk ve ortaöğretim derecesinde işitme engelliler için 90 okul bulunuyor. Bu okullarda 3.753 öğrenci ve 1.184 öğretmen bulunuyor. Özel eğitim öğretmenliği programında 4.315 öğrenci bulunuyor. 

Ders Sayısı Arttırılıyor
12 Nisan 2018’de yapılan Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında öğretmen yetiştirme lisans programlarının güncellenmesi kabul edildi. 2018-2019 eğitim yılından itibaren ise özel eğitim öğretmenliği lisans programına Türk İşaret Dili dersinin ekleneceğini söyledi. Seçmeli derslere ise zihin yetersizliği, otizm spektrum bozukluğu, öğrenme güçlüğü, özel yetenek, işitme yetersizliği ve görme yetersizliği dersleri de eklenecek. Öğrenciler bu seçmeli derslerden seçim yaparak eğitim alabilecek. Toplamda 6 alt uzmanlık alanına göre dersler gruplanacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.