1. HABERLER

  2. HABER

  3. Özel Haber! Kariyer Mesleklerine Özel Sınavla Atama
Özel Haber! Kariyer Mesleklerine Özel Sınavla Atama

Özel Haber! Kariyer Mesleklerine Özel Sınavla Atama

12 Haziran tarihli Resmi Gazete ile iki kariyer mesleğine özel sınavla atama yapılmasına ilişkin düzenleme yapılmıştır. Özel haberimizde bu meslekler hangileri sunuyoruz.

A+A-

Özel Haberimizde Kariyer Mesleği Olan Atama İçin Kimler Sınava Girebilir? Bazı Kanunlar İle 635 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 12 Haziran 2019 tarihinde yayımlanmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarında çalışan personeller, sınav tarihi itibariyle meslekte 3 yılı doldurmuşsa atanabilecek. Sınavlar 5 yıl içinde 2 kere yapılacaktır. Bu sınavda başarılı olanlar Defterdarlık Uzmanı ve Gelir Uzmanı kadrolarına atanma şansına sahip olacaktır. Özel sınav ilk kez getirilmiştir. Bu sınava girecek olan personeller son 3 yıl içinde aylıktan kesme ve kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almamış olmalıdır.

Ayrıca adaylar Defterdarlık Uzmanı ve Gelir Uzmanı olmak için mevzuatla öngörülen şartları da sağlıyor olmalıdır. Yaş, mezuniyet gibi şartlar sağlanıyorsa, diğer şartlar da sağlanınca sınava başvuru yapılabilecektir.

Sınav tarihleri kesin olarak belirlenmemiştir ancak sınırları belirlenmiştir. 5 yıl içinde en fazla 2 sınav açılabilecektir. Sonradan İlgili Kadroya Geçenler; Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı kadrolarına sonradan geçen personeller, sınav tarihi itibariyle bu kurumlarda en az 3 yıl süreyle çalışıyor olmalıdır. Şu anda bu kadrolara geçenler ya da önümüzdeki 2 yıl içinde bu kadrolara geçenler sınava girmeye hak kazanacaktır. Böylece naklen ya da ilk kez atananlar da bu imkandan yararlanırlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.