1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Özel Hastaneler Acilde de Fark Alacak
Özel Hastaneler Acilde de Fark Alacak

Özel Hastaneler Acilde de Fark Alacak

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Genel Tebliğinde (SUT) değişikliğe gitti. Yapılan değişiklikle özel hastaneler acil servislerde yatan hastalardan fark alabilecek.

A+A-

Sosyal Güvelik Kurumu (SGK) uyguladığı Genel Sağlık Sigortası kapsamında tüm vatandaşlara sağlık hizmeti vermektedir SGK bu hizmetler sağlık sunucu hastanelerden hizmet alım sözleşmesi şeklinde yapıyor. SGK sağlık hizmet sunucularına ödenecek bedeller Sağlık Uygulama Tebliğinde (SUT) düzenlenmiş.

SGK son yıllarda yaklaşık 10 yıldır çok önemli bir zam yapmadı. Sağlık hizmetlerinde zam yapmayan SGK özel hastaneleri başka yollardan destekliyor. SUT’ta yapılan düzenleme ile özel hastaneler acil servis hastalarından fark alabilecek.

Sağlık Genel Tebliğinde değişiklik yapılmasına dair tebliğ 4 Şubat 2018 günü resmi gazetede yayınlandı. Yapılan değişiklikle acil servislerde yatan hastalar için 24 saat kuralı getirildi. Acil Servisler de yatan hastalar 24 saat ücretsiz olacak. 24 saatten sonra hastane fark isteyebilecek. Ayakta yapılan tedavilerde %200 oranında fark alabilecek.

Daha önce Acil Servise başvuran hastalar tedavisi boyunca yapılan tüm sağlık hizmetleri ücretsiz olduğu dönem geçmişte kaldı. Yapılan yeni düzenleme ile, ilk 24 saat yine ücretsiz olan sağlık hizmetleri sonrası için fark alınabilecek. Hasta 24 saat sonunda kamu hastanelerine sevk edilecek.

Yapılan diğer bir düzenleme de ayakta tedavilerde Özel hastanelerin hastalardan alınan fark faturalarını SGK’ya bildirme yükümlülüğü kaldırıldı. Yeni düzenlemede Özel hastaneler sade yatarak tedavilerde faturayı ibraz edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.