1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Özel Okul Teşvikleri Bu Sene Verilecek Mi?
Özel Okul Teşvikleri Bu Sene Verilecek Mi?

Özel Okul Teşvikleri Bu Sene Verilecek Mi?

Özel eğitim desteğinde yapılan değişiklikten ötürü bu sene destek verilmeyecektir ancak daha önce destek alan öğrencilerin teşviki devam edecektir.

A+A-

Yeni Teşvik Yok
Dershanelerin kapatılması sürecinde tepkilerin azaltılması için özel öğrenim desteği uygulamasına başlanmıştı. Çocuğunun başarısını artmasını isteyen aileler dershanelerden ek eğitim alıyordu. Ancak bu imkana son verilmesi ve devlet okullarının yetersiz kalması ile özel okullara yönelme oldu. Özel okul fiyatları ise dershane fiyatlarına göre oldukça pahalıydı. İşte bu noktada MEB tarafından özel öğrenim desteği uygulaması başlatıldı ve öğrenciler özel okullarda daha makul fiyatlara okuyabildi. İşte bu uygulamaya geçtiğimiz sene son verildi.

Özel okul teşvikleri son kez 2018-2019 eğitim öğretim döneminde verildi. Bundan sonra özel okul teşvikleri verilmeyecektir. Yani dershanelerin kapatılmasının zararları kısa bir süreliğine absorbe edilmiştir. Bundan sonraki öğrenciler için sadece devlet ve özel okul seçeneği mevcuttur. İmkanı elvermeyen aileler çocuklarını dershanelere ya da teşvik sayesinde özel okullara gönderemeyecektir. Bu durum eğitimde eşitsizliğe sebep olacaktır. Maddi imkanı elverişli olanların çocuğu başarılı olurken, diğer çocuklar imkanlardan ötürü geride kalacaktır. 

Mevcut Teşvikler Okul Bitene Kadar Devam Edecek
Daha önce özel eğitim teşviki alarak çocuğunu özel okula gönderen aileler için teşvik verilmeye devam edecek. Bu teşvikler çocuğun mevcut kurumdaki eğitim süresi ile sınırlı olacaktır. Yani temel lise düzeyindeki öğrenci için teşvik alındıysa temel lise bitene kadar teşvik devam edecektir. Ancak temel liseye gidecek yeni öğrenciler için teşvik söz konusu değildir. 

Eşitsizlik Giderilmelidir
MEB tarafından verilen özel eğitim desteği sayesinde maddi imkanı özel okullara elverişli olmayan aileler çocuklarına özel okulda eğitim aldırabiliyordu. Ancak bu imkan sona erdi. Makul fiyatlara hizmet veren dershaneler de sona erdi. Öğrencilere özel ders aldırmak ise oldukça masraflıdır. Bu sistemde maddi imkanı yeterli olan öğrenci başarılı olurken, maddi imkanı yetersiz olan öğrenciler geride kalacaktır. Fırsat eşitsizliği öğrencileri hayat boyu etkilemeye devam edecektir. MEB tarafından öğrencilere cüzi fiyatlara ek eğitim sunan bir sistem kurulmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum