1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Özel Okulların Fiyatları 10 Bin ile 40 Bin Arasında Değişiyor
Özel Okulların Fiyatları 10 Bin ile 40 Bin Arasında Değişiyor

Özel Okulların Fiyatları 10 Bin ile 40 Bin Arasında Değişiyor

ÖZ-KUR-DER Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çevik, özel okul eğitimine ilişkin açıklamalarda bulundu. 1,5 Milyon Öğrenci Özel Okullarda Eğitim Alacak ...

A+A-

Geçtiğimiz eğitim öğretim döneminde 1,4 milyon öğrencinin tercihi olan özel okullara bu sene 1,5 milyon öğrencinin kaydolması bekleniyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki öğrenciler özel okullara gidebiliyor. Bu istatistiklere özel üniversiteler dahil değildir. 

Özellikle lise öğrencileri tarafından özel okullar sıklıkla tercih ediliyor. LGS ile istediği okula yerleşemeyen öğrenciler tercihini temel liselerden yana kullanıyor. Dershanelerden dönüşen temel liselerde uygun fiyatlar sunulması da velileri özel okullara yönlendirmiştir. Liseden sonra meslek seçimi yapılacağı için lisede alınan eğitime de ekstra önem verilmektedir. Bu sebeplerde en fazla özel okul öğrencisi lise düzeyinde yer almaktadır. 

Özel okullardaki en ucuz fiyat 10 bin liradan başlıyor. En yüksek fiyatlar ise 40 bin lira ile 100 bin lira arasında dolaşıyor. Fiyatlar genellikle yıllık 20-30 bin bandında oynuyor. Bu ücretler öğrencilerin yalnızca okullarda aldığı eğitimin karşılığıdır. Bu ücretlere bir de yol, yemek gibi kalemler ekleniyor. 

Çevik, aileleri marka okullar konusunda uyardı. Ailelere senelik 25 lira eğitim bütçesi ayırmalarının yeterli olduğunu söyledi ve marka olarak bilinen okullara servet ödemek konusunda uyardı. Bu fiyatları vermektense çocuğunu daha uygun maliyette yurtdışında okutmanın mümkün olduğunu hatırlattı. 

Aileler İleriye Dönük Düşünmeli
Aileler genellik çocuklarını özel okullarda okutmak konusunda oldukça istekli olduğu için geleceği düşünmüyor. Eğitim hayatına özel okullarda başlayan bir öğrencinin dönem arasında ya da sonraki senelerde özel sektöre geçmesi çocukların hem başarısını hem de psikolojisini etkiliyor. Veliler çocuğuna okul hayatı boyunca özel eğitim sunamayacaklarını düşünmelidir. 

Diğer bir husus ise sadece okul kaliteli diye çocuklar saatlerce yol gitmeye mahkum edilmemelidir. Günde saatlerce yol giden öğrencinin özel okul avantajı, dezavantaja dönüşecektir. Bu yüzden okula en fazla yarım saat mesafede okullar seçmek uygun olacaktır. Özel okul seçiminde öncelikli tercih akademik kadrosunun iyi olması olmalıdır. Böylece okullardan istenen verim alınacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.