1. HABERLER

  2. HABER

  3. Özür Dilemeyen İşçinin Sözleşmesi Feshedilebilir
Özür Dilemeyen İşçinin Sözleşmesi Feshedilebilir

Özür Dilemeyen İşçinin Sözleşmesi Feshedilebilir

Yargıtay 9. Dairesi önüne gelen bir dosyada işçinin özür dilememesi nedeniyle iş akdinin feshedilmesini haklı buldu.

A+A-

Objektif Bir Tutum
İşveren tarafından verilen bir ödül yemeğinde satış müdürüne omuz atarak kavga çıkmasına neden olan işçi ile kavgaya dahil olan diğer iki işçiye işveren tarafından ceza verildi. İki işçi özür diledikleri için sözleşmeleri feshedilmedi ve bunun yerine kınama cezası verildi. Ancak özür dilemeyen diğer işçinin iş akdi feshedildi. 

İşten kovulan işçi ise daha sonra ilk derece mahkemesine başvurdu ve işe iade kararı aldı. İşverenin eşitlik ilkesine aykırı davrandığı yönünde verilen karar istinaf mahkemesi tarafından da onandı. Ancak bu karar işveren tarafından temyiz edilerek Yargıtay’a götürüldü. Yargıtay yaptığı inceleme neticesinde işverenin işçiler arasında subjektif bir değerlendirme yapmadığına kanaat getirdi. Dolayısıyla da feshin haklı bir gerekçeye dayanarak yapıldığını söyledi. Bu sebeple de hem ilk derece mahkemesinin hem de istinafın verdiği karar bozulmuş oldu. 

İş düzenini bozan bir davranış dolayısıyla özür dileyen ve pişmanlıklarını belirten kimselerin kınama cezası ile cezalandırılırken özür dilemeyen kişinin işinden çıkarılması olayı diğer vakalar için de emsal teşkil edecektir. Bu tür bir durumda fesih yapan işveren haklı olacağı için çalışanlar herhangi bir hak iddia edemeyeceklerdir. Böylesi bir durum yaşanması halinde işveren haklı olacağı için kıdem tazminatı da ödenmeyecektir.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.