Pandemi Kredi Ödemelerinde Müjdeli Haber

Pandemi Kredi Ödemelerinde Müjdeli Haber

Pandemi sürecinin ilk aylarında verilen 6 ay geri ödemesiz düşük faizli tüketici destek kredilerinin geri ödemesinin yaklaştığı şu günlerde vatandaşlara kredi ödeme müjdesi gelebilir. Süreç devam ettiği üzere 6 ay daha uzatılması söz konusu olacak.

Pandemi sürecinin oldukça yoğun bir şekilde yaşandığı dönem olan Nisan ve Haziran ayları arasında maddi anlamda büyük zorluk yaşayan vatandaşlara yönelik olarak ilk 6 ayı geri ödemesiz düşük faizli tüketici destek kredileri kamu bankaları tarafından verilmişti. Hatta bu dönemde yaklaşık 8 milyon vatandaşımız ilk defa kredi kullanmıştı.

Yapılan değerlendirmelerde o dönemde 20 milyona yakın vatandaşımızın tüketici destek kredilerinden faydalandığı belirtiliyor. O dönemde Nisan ayı itibari ile kredi kullanan vatandaşların 6 aylık geri ödemesiz dönemi bu ay itibari ile bitiyor ve geri ödemler başlıyor. Fakat pandemi sürecinin hala devam etmesi ve ikinci dalga riskinin oldukça artması ile birlikte vatandaşların çok büyük bir bölümünün geri ödemede sıkıntı yaşayabileceği ifade ediliyor.

6 Aylık Erteleme Hakkı Gündemde

Ülkemizde vaka sayısının tekrar artışa geçmesi ve son bahar ayları ile birlikte ikinci dalga riskinin oldukça yükselmesi ile birlikte ekonomi yetkililerinin kredi ödemeleri konusunda bir çalışma yaptıkları bilgisine ulaşıldı. Yapılan değerlendirmede bu süreçte işini kaybeden, iş yeri hala kapalı olan ya da ücretsiz izinde bulunmaya devam eden yüzbinlerce vatandaş için daha önce çektikleri ve 6 aylık geri ödeme süresi dolan Tüketici destek kredileri için 6 aylık yeni erteleme süresi geliyor. Kredi borçlarınım ödemeyecek durumda olanlar bankalarına başvuru yaparak geri ödeme süresini düşük bir faiz bedeli ile 6 ay daha erteleyebilecek.

Yeni Destek Kredi Paketi Beklentisi

Pandemi sürecinin uzaması ve ekonomide ki etkilerinin daha da belirgin hale gelmesi ile birlikte hükümetin belirli kriterleri karşılamak şartı ile zor durumda olan vatandaşlar için can suyu olacak yeni bir destek kredi paketi hazırlığında olduğu iddia ediliyor. Özellikle sonbahar aylarında başlaması ve 2021 Mart ayına kadar devam etmesi beklenen corona virüs pandemisi ikinci dalga riski ile birlikte bu yeni kredi destek paketinin devreye girmesi bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum