Pandemide Korkulan Oldu! Vaka Sayısı İyileşen Hastayı Geçti

Pandemide Korkulan Oldu! Vaka Sayısı İyileşen Hastayı Geçti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafında n açıklanan corona virüs rakamlarında korkulan oldu ve vaka sayısı uzun bir aradan sonra iyileşen hasta satısını geçti.

Ne yazık ki başta sağlık Bakanlığı olmak üzere verilen bütün emeklerin eridiği dün açıklanan corona virüs rakamları ile belli oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan 1  Ağustos corona virüs verilerine göre dün toplamda 44 bin 846 test yapılırken pozitif vaka sayısının 996’ya dayandığı görüldü. Dün 19 kişi hayatını kaybederken iyileşen hasta sayısının 981 olduğu görüldü. Ve çok uzun bir aradan sonra pozitif vaka sayısı iyileşen vaka sayısını geçmesi ise hem büyük bir endişe hem de moral bozukluğuna neden olduğu görüldü.

Çünkü bundan tam 33 gün önce 1500’e kadar çıkan vaka sayıları büyük uğraş ve önlemlerle 1000’in altına düşürülmüş ve iyileşen hasta sayısı bu süreçte sürekli olarak pozitif vaka sayısından çok daha fazla olmuştu. Fakat 33 gün sonra tablonun tersine dönmesi 33 günlük emeğin boşuna gittiği anlamına geliyor. Üstelik kurban bayramı sonrasında bu sayıların pozitif vaka yönünde çok daha yüksek olmasından endişe duyuluyor.

Ağır Hasta Sayısı Giderek Artıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan günlük verilerde diğer bir dikkat çekisi noktanın ise giderek artan ağır hasta sayısı olduğu ifade ediliyor. Bir arada 300’ün altına inan ağır hasta sayısının 586’Ya kadar çıkması endişelerin artmasına neden oluyor. Kurban bayramı ile birlikte vatandaşlarımız arasında yaşanan büyük sirkülasyon ile birlikte ne yazık ki önümüzdeki dönemde vaka sayısının 1000 sayısının rahatlıkla geçeceği hatta 2 binli rakamlara bile ulaşabileceği iddia ediliyor.

Bu noktada eğer sonbahar aylarına kadar vaka sayısının istenilen seviyeye çekilememesi durumunda okullarında açılması ile birlikte Türkiye içinde ikinci dalga riskinin hiç olmadığı kadar yükseleceği yorumları yapılıyor. Türkiye’de ikinci dalganın yaşanması durumunda diğer pek çok ülkede olduğu gibi ilkine göre hem yayılma hem de öldürücü etkisi anlamında 4 kat daha fazla olmasından endişe duyuluyor. Önümüzdeki 3 haftalık sürecin bu noktada ülkemiz için belirleyici olacağı ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.